Kocaeli ve Kilis'teki üniversite öğrencilerinin Suriyeli mültecilere karşı tutumları ve ilişkili özelliklerin incelenmesi
Attitudes of collage students living in Kocaeli and Kilis provenances towards syrian refugees and evaluation of the related factors
  1. Tez No: 616528
  2. Yazar: ESRA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Son yıllarda Suriye'de yaşanan savaş ortamı nedeniyle Türkiye'ye önemli sayıda insan göç etmek zorunda kalmıştır. Kısa sürede gerçekleşen büyük göçün toplumsal ve ruhsal sonuçları olmaktadır. Bu sonuçları sadece göç edenler değil, göçü kabul eden topluluklar da yaşamaktadır. İki topluluğun birbirleriyle karşılaşması karşılıklı tutum ve uyum sorunlarını da gündeme getirmiştir. Bu çalışmanın amacı Kocaeli ve Kilis'te yaşayan üniversite öğrencilerinin Suriyeli mültecilere karşı tutumunu ve tutumu etkileyen etkenleri belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya Kocaeli ve Kilis Üniversitelerinin Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi 217 katılımcı katılmıştır. Katılımcıların yaş aralığı 18 – 27, ortalaması ise 21.4'tür. Araştırmada öğrencilerin Suriyeli mültecilere karşı tutumları ve temas/etkileşim, gerçekçi tehdit algısı, gruplar arası kaygı düzeyi, uyum beklentisi, cinsiyet, güvenlik algısı, etnik köken, aile göç öyküsü ve travma yaşantısı değişkenlerinin tutum üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen sosyodemografik form, tutum anketi, uyum beklentisi anketi ve etkileşim anketi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: A large number of people had to immigrate to Turkey because of the ongoing civil war in Syria. There are some social and psychological consequences of this large-scale immigration. These consequences are experienced not only by immigrants but also by the host community. The encounter of the two group of people has revealed reciprocal attitude and adaptation problems. The objective of the current study is to determine the attitudes and the related factors of college students living in Kocaeli and Kilis provenances. Method: Students from Kocaeli and Kilis Universities, Science and Literature Faculties, participated in the study (N=217). Age range of the participants is 18 - 27, with the mean of 21.4. In the study attitudes of students towards Syrian refugees and its relationship with the variables of contact, realistic threat perception, intergroup anxiety, acculturation expectation, gender, security perception, ethnicity, history of family immigration and experience of traumatic event were investigated. In order to measure attitudes and the related variables the surveys of attitude, acculturation expectations and contact, developed by the researcher, was used.