Ceza muhakemesinde soruşturmanın sona ermesi
The completion of inquiry in criminal procedure
  1. Tez No: 616538
  2. Yazar: NESRULLAH ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Soruşturma safhası, suç işlendiği izleniminin suçun öğrenilme şekillerinden herhangi biri ile cumhuriyet savcısı tarafından öğrenilmesi sonrasında başlayan bir süreçtir. Suç şüphesinin öğrenilmesinden sonra başlatılan soruşturmada, suç şüphesi altına giren kişiye şüpheli denir. Şüphelinin işlediği suç nedeniyle başlatılan soruşturma, bizzat cumhuriyet savcısı tarafından yürütülür. Cumhuriyet savcısı soruşturma işlemlerini bizzat yapabileceği gibi emrindeki kolluk görevlileri vasıtasıyla da yapabilir. Cumhuriyet savcısı suç işlenme izlenimi edinmesi üzerine işin gerçeğini araştırmaya başlayarak kamu davası açmaya yer olup olmadığına karar vermek üzere delil toplama faaliyetinde bulunur. Soruşturma sonunda toplanması gereken delillerin toplanmasından sonra delillerin yapılan incelemesinde kovuşturma şartı olan yeterli şüphenin gerçekleşmesi halinde cumhuriyet savcısı tarafından görevli ve yetkili mahkemeye hitaben iddianame düzenlenir. Yürütülen soruşturma sonunda toplanan delillerin kovuşturma şartı olan yeterli şüpheyi gerçekleştirememesi ya da kovuşturma olanağının bulunamaması halinde ise, cumhuriyet savcısı tarafından kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilir. Ceza Muhakemesinde Soruşturmanın Sona Ermesi adlı tezimiz, cumhuriyet savcısı tarafından yürütülen soruşturma safhası sonunda verilen kararları kapsamaktadır. Tezimizin birinci bölümünde soruşturma safhasının genel yapısı, ikinci bölümünde soruşturmayı sona erdiren hallerden kovuşturmaya yer olmadığına dair karar ve üçüncü bölümünde soruşturmayı sona erdiren hallerden iddianame ayrıntıları ve ceza mevzuatında yapılan son değişiklikler göz önünde bulundurularak ele alınmaya çalışılmıştır. Ceza Muhakemesinde Soruşturmanın Sona Ermesi adlı çalışmamız ile cumhuriyet savcısı tarafından sona erdirilen soruşturmada ortaya çıkan teorik ve somut olay uyuşmazlığı sorununa çözüm sunulmaya çalışılmış, uygulamada ortaya çıkan sorunlara çözüm getirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The stage of inquiry is a process that starts by learning of the impression of a crime having been committed by the public prosecutor in one of the ways of learning about the crime. In inquiry that is started after learning about the suspicion of the crime, the person under the suspicion of crime is called the suspect. The inquiry that is started due to the crime committed by the suspect is carried out by the public prosecutor himself/herself. While the public prosecutor can conduct inquiry procedures by himself/herself, he/she may also do so via the law enforcement under his/her command. Upon having the impression of a crime having been committed, the public prosecutor conducts activities of evidence connection by starting to research the facts to decide whether or not to initiate a criminal case. After collecting the required evidence as a result of inquiry, in the case of probable cause, which is the requirement of prosecution, the public prosecutor issues an indictment referring to the competent and authorized court. In cases where the evidence collected as a result of the inquiry that is conducted does not satisfy probable cause, which is the requirement of prosecution, the public prosecutor makes a decision of non-prosecution. Our dissertation titled Completion of Inquiry in Criminal Procedure covers the decisions made by the public prosecutor at the end of the inquiry stage. The first part of the study aimed to discuss the general structure of the inquiry stage, the second part focused on the decision of non-prosecution among the conditions that end the inquiry, and the third part deals with the indictment details among the conditions that end the inquiry and the recent changes made in the criminal legislation. With our study titled Completion of Inquiry in Criminal Procedure, it was attempted to provide a solution to the problem of incompatibility between theoretical and tangible events that arises in the inquiry ended by the public prosecutor and bring a resolution to issues that arise in practice.