Kesintisiz (mütemadi) suç
Continuing offence
- Tez No: 827786
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Çalışmamızda kesintisiz suçun yapısına ilişkin tartışmaların değerlendirilerek bu yapının sistematik bir şekilde ortaya koyulması amaçlanmıştır. Kesintisiz suç, süreklilik arz eden suçu ifade eder. Kesintisiz suçtaki bu süreklilik, hem maddi ceza hukukuna ilişkin hem de ceza muhakemesine ilişkin bazı tartışmaların yapılmasını gerekli kılar. Kesintisiz suç, teorik esasları ve uygulamadaki sonuçları açısından ceza hukukunun önemli konularından biridir. Bu bağlamda öncelikle kesintisiz suç kavramına ve kesintisiz suçun ani suçtan ayrımına değinilmiştir. Kesintisiz suç hakkındaki temel bilgiler kapsamında, kesintisiz suçun yapısını oluşturan unsurlar ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Kesintisiz suçun gerçekleştiriliş şekli olarak ihmali ve icrai davranış ele alınmış; kesintisiz suçun tamamlanması ve sona ermesi arasındaki ayrıma ilişkin tartışmalar yapılmış; kesintisiz suçta manevi unsur ve hukuku aykırılık unsuru, kesintisiz suçun haksızlık içeriği ve kesintisiz suçta kusur değerlendirmesi tüm yönleriyle tartışma konusu edilmiştir. Kesintisiz suçun temadi, tamamlanma ve sona erme bakımından özellik arz etmesi, suçun özel görünüm şekilleri doğrultusunda ayrı bir inceleme yapılmasını gerektirir. Bu sebeple teşebbüs hükümlerinin kesintisiz suçta uygulanabilme koşulları, suça iştirake ilişkin esaslar doğrultusunda kesintisiz suçun sonuçları ve içtima öğretisinde kesintisiz suçun etkileri ele alınmıştır. Ceza muhakemesi sürecindeki bazı işlemlerin kesintisiz suça önemli etkileri olabilmektedir. Bu yüzden soruşturmanın başlamasından sona erdirilmesine, iddianamenin düzenlenmesinden hükmün kurulmasına kadar geçen bütün süreçteki işlemler incelenmiştir. Son olarak çalışmamızda, hem Alman ceza hukukunda hem de Türk ceza hukukunda ileri sürülen görüşlere yer verilerek uygulamanın gözlemlenebilmesi açısından mahkeme kararlarına atıf yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our dissertation, the aim is to systematically reveal the structure by evaluating discussions on the nature of a continuing offence. A continuing offence is a type of wrongdoing that persists over a period of time, occurring repeatedly. This continuous nature of a continuing offence prompts discussions within both substantive criminal law and criminal procedure. The concept of a continuing offence, distinct from an instantaneous offence, is initially addressed. Basic information about a continuing offence is provided, including an analysis of the constituent elements comprising its structure. Both omission and commission are considered as methods of committing a continuing offence, with discussions surrounding the differentiation between the completion and ending of such an offence. The moral and unlawful aspects of a continuing offence, its wrongdoing, and the assessment of culpability are thoroughly examined. The characteristics of continuation, completion, and ending inherent in a continuing offence necessitate a separate investigation, aligning with the distinctive nature of the crime. Consequently, the conditions for attempting a continuing offence, the repercussions of participating in a continuing offence, and the implications of a continuing offence within the doctrine of concurrence are explored. Various procedures within the realm of criminal procedure can significantly impact a continuing offence. As a result, the entire process, from the initiation of an investigation to its ending, spanning from the filing of an indictment to adjudication, has been scrutinized.