The language of cultural conflict in Ayad Akhtar's disgraced: A critical discourse analysis
Ayad Akhtar'ın Disgraced adlı oyununda kültürel çatışma dili: bir eleştirel söylem analizi
- Tez No: 616537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHMİ TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı Disgraced adlı oyunda 11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleşen saldırıların ardından Amerika'da yaşayan Müslüman ve Orta Doğulu insanlara karşı geliştirilen önyargı ve nefret söylemlerinin getirdiği kültür çatışmasını analiz etmektir. Müslümanların batı dünyasındaki konumu her zaman hararetli tartışmalara sebep olmuştur. Son yıllarda, bazı çevrelere göre özellikle 11 Eylül saldırılarının ardından, Müslümanlara yönelik önyargılar arttığı için Müslümanlar ve Orta Doğulu insanlar meselesi sanatta ve tiyatroda da önemli bir yer tutuyor. Sadece ülkelerde değil aynı zamanda bazı tiyatro oyunlarında da Müslüman düşmanlığı fark ediliyor. Disgraced, Pakistan asıllı Amerikalı yazar Ayad Akhtar'ın 2012 de çıkan 90 dakika süren tek perdelik oyunudur. Oyun, ayrımcılık ve kültürel çatışma gibi bazı sosyokültürel temalar etrafında toplanıyor. Oyunun merkezinde farklı geçmişlerden gelen insanların bir yemek masası etrafındaki sohbetleri yer alıyor. Hikâyenin ana karakterleri Müslüman olarak yetişmiş Amerika doğumlu bir avukat ve karısı, avukatın asimile olmuş yeğeni, Afrikalı Amerikalı bir meslektaşı olan başka bir avukat ve onun kocası, aynı zamanda tüm bu tartışmanın ve çatışmanın referans noktası olan gizli karakter imamdan oluşuyor. Bulgulara göre, insanlar arasındaki bu tartışma sohbet ilerledikçe var olan ön yargı ve nefreti gözler önüne seren kültürel ve dini bir çatışmaya döner. Bu çalışmada teori ve metot olarak eleştirel söylem analizi benimsenmiştir. Kültürel söylem analizi ve ideolojik söylem analizi de bu çalışmanın veri toplama araçlarındandır. Bu çalışma neticesinde Amerika'daki Müslüman geçmişi olan Orta Doğu kökenli insanların içinde bulundukları yeni topluma ayak uydurmak için mücadele ettikleri ve kendi İslami kökenlerini reddettikleri sonucuna varılmıştır. Bu ret ve asimilasyon onları kültürel çatışmalara sürüklemiştir. Kendi kültürel kimlikleri ve aslında olmak istedikleri arasında bir çatışma yaşanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to discover the cultural conflict which arises from the prejudice and hatred towards Muslims and Middle Eastern people in the United States after 9/11 attacks in the play Disgraced. The position of Muslims in Western world has always been a heated debate. Since anti-Muslim prejudice has increased in recent years, especially after 9/11 attacks according to some circles, the issue of Muslims and Middle Eastern people takes a great place in works of art, including drama. American stage has been a platform where the language of this hostile and prejudiced line of contact towards members of other cultures are presented and revealed. Disgraced, a 90-minute, one-act play written by a Pakistani American writer Ayad Akhtar in 2012, is a case in point. It focuses on some socio-cultural themes including discrimination and culture clashes. It centers on a story of people from different backgrounds at a dinner party. Main characters of the story are an American-born Muslim-raised lawyer and his wife, the assimilated nephew of the lawyer, an African-American colleague who is also a lawyer and her husband and also the hidden character of Imam, who is the reference point of all the discussion and conflict. The study argues that the discussion among people seems to turn out to be a cultural and religious one which reveals the existing prejudice and hatred. As the theory and the method of the study, Critical Discourse Analysis (CDA) is applied. Cultural Discourse Analysis (CuDA), and Ideological Discourse Analysis (IDA) are also the tools of analysis of the current study. As the result of the study, it is concluded that Middle Eastern descent people in the United States who have Muslim backgrounds struggle to be a part of the new community they live in and reject their Islamic roots. This rejection and assimilation leads them cultural conflicts and clashes. They are in conflict with their own cultural identities and what they really want to be.