Türkiye'de ikiz açıklar ve ekonomik istikrar ilişkisi
Twin deficits and economic stability relationship in Turkey
  1. Tez No: 616559
  2. Yazar: AYKUT SANBUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT BAŞKAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İkiz açıklar hipotezi bütçe açığı ile cari işlemler açığı arasındaki nedensellik ilişkisine dayanmaktadır. Geleneksel Keynesyen görüş bütçe açığı ile cari işlemler açığı arasında pozitif bir ilişki olduğunu, ayrıca bu ilişkinin yönünün de bütçe açıklarından cari işlemler açığına doğru olduğunu savunmaktadır. Bu görüşü reddeden Ricardocu görüş ise bütçe açıkları ile cari işlemler açıkları arasında bir ilişki olmadığını iddia etmektedir. Literatürde her iki görüşü de destekleyen çalışmalara rastlamak mümkündür. Çalışmada Türkiye'de ikiz açıkların ekonomik istikrarla olan ilişkisi araştırılmaktadır. Ekonomik istikrar fiyat istikrarı ve tam istihdamın gerçekleşmesiyle sağlanmaktadır. Bu nedenle çalışmada ikiz açıkların bu değişkenlerle nedensellik ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada Türkiye'de 1980-2014 dönemi yıllık verileri kullanılarak VAR analizi yapılmıştır. Çalışmada kullanılan değişkenler Bütçe Açığı/GSYİH, Cari Açık/GSYİH, enflasyon oranı ve işsizlik oranıdır. Bu değişkenler arasındaki ilişki Granger nedensellik testi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre enflasyon ve işsizlik bütçe açığına neden olurken cari işlemler açığı da enflasyona neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Twin deficit hypothesis, is based on the relationship between budget deficit and current account deficit. Traditional Keynesian view claim that, there is a positive relation between budget deficit and current account deficit, in addition, the direction of the relation is from budget deficit to current account deficit. On the other hand, Ricardian approach claims that such a relation between budget deficit and current account deficit does not exist. It is possible to see a number of the studies supporting both approaches in the literature. This study investigates twin deficits and economic stability relationship in Turkey. Economic stability is achieved with realization of price stability and full employment. Therefore in this study the causality between twin deficits and these variables are analyzed. In this study, a VAR analysis has been made by using the Turkey annual data for the period of 1980-2014. Variables used in the study Budget Deficit/GDP, Current Account Deficit/GDP, inflation and unemployment rates. The relationships between these variables were analyzed by Granger causality test. As a result of the study inflation and unemployment causes the budget deficit while current account deficit cause of inflation.