Üçüz açık hipotezinin geçerliliği
The validity of the triple deficit
  1. Tez No: 454317
  2. Yazar: EDA DİNERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Dünyada 1980'li yıllarda ortaya çıkan İkiz Açık sorununun tespitinde tasarruf ve yatırımların önemi göz ardı edilmiştir. Ekonomik büyümenin temel belirleyicilerinden olan tasarruf ve yatırım göstergeleri küreselleşmenin hız kazanması ile önem kazanmıştır. Ekonominin iç denge unsuru olan bütçe açığı, tasarruf ve yatırım açığı, ile dış denge göstergesi olan cari işlemler açığının aynı anda varlığıÜçüz Açık olarak adlandırılmaktadır. Birbirlerini etkileyen bu dengelerin herhangi birinde görülen olumsuzlukların ülkelerin ekonomik istikrarının bozulmasına neden olacağı üzerinde durmaktadır. Üçüz Açık Hipotezi temelinde ele alınan bu çalışmanın birinci bölümde ekonomik istikrar olgusuna teorik ve iktisadi düşünceler tarihindeki gelişimi açısından yer verilmekte ve ekonomik istikrarsızlık durumunda bütçe politikalarına dayalı çözüm önerileri detaylı bir şekilde incelenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ödemeler bilançosu ve ana kalemleri ortaya konulduktan sonra cari işlemler hesabına ve cari işlemler dengesini açıklamaya yönelik yaklaşımlara yer verilmektedir. Üçüncü bölümde ise İkiz Açık ve Üçüz Açık Hipotezlerinin kavramsal çerçevesine ve bunlara yönelik yaklaşımlara yer verilerek, 1980'den itibaren Türkiye ve OECD ülkelerinin ekonomik gelişmeleri üzerinde durulmaktadır. Yöntem ve modelin sunulduğu dördüncü bölümde, çalışmada kullanılan verilerin analizi için yararlanılantestlerden bahsedilmektedir. Son olarak, beşinci bölümde analizden elde edilen sonuçlara yer verilmektedir. Çalışmada 1980-2014 yılları arası yıllık veriler kullanılarak hazırlanan birinci ve üçüncü modellerde Türkiye'de ve OECD ülkelerinde Üçüz Açık Hipotezinin geçerliliği test edilirken ikinci modelde Türkiye'de Üçüz Açık Hipotezi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki irdelenmektedir. Analiz sonuçlarında Türkiye'de Üçüz Açık Hipotezinin geçerli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. OECD ülkelerinde kısa dönemde Üçüz Açık Hipotezi geçersiz iken uzun dönemde geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye için yapılan analiz sonuçları, cari işlemler açığından özel tasarruf- yatırım açığına doğru nedensellik ve cari açıktan bütçe açığına doğru tek yönlü nedensellik olduğunu göstermektedir. OECD ülkelerinde ise cari işlemler açığı ile tasarruf–yatırım açığı arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of savings and investments has been ignored in the determination of the Twin Deficit problem that emerged in the 1980's in the world. Savings and investments which are the the determinants of economic growth have gained importance with the acceleration of globalization. The same time existence of the budget deficit, saving and investment deficit which are the internal equilibrium element of the economy and the current account deficit which is the external equilibrium element of the economy is called Triple Deficit. Any imbalance in one of these indicators affecting each other will lead to deterioration of the economic stability of the countries. The first section of this study is based on Triplet Deficit Hypothesis and deals with the development of economic stability in the history of theoretical and economic thought and proposes a solution based on budget policies in the case of economic stability in detail. In the second part of the study, the balance of payments and main items of the balance of payments are introduced; then, current account balance and the approaches of the current acoount balance are listed. The third section focuses on the conceptual framework of Twin Deficit and Triplet Deficit Hypotheses and related approaches, and additionally, economic development of Turkey and OECD countries since 1980. The forth part explains the method, models and the tests used in the study. Lastly, the fifth section indicates the results of analysis. In this study, the validity of the Triplet Deficit Hypothesis is tested in the first and third models for Turkey and OECD countries by using annual data for the time period 1980-2014 while second model examines the relationship of Triplet Deficit Hypothesis and economic growth. The results of the analysis show that the Triple Deficit Hypothesis is not valid in Turkey. Furthermore, in OECD countries while in short term Triple Deficit Hypothesis is not valid, in the long term the hypothesis is valid. The results of the analysis for Turkey show that there exists causality for current account deficits and savings-investment deficits and one way causality for current account deficit and budget deficit. On the other hand, a two way causality for current account deficit and saving-investment deficit is detected for the OECD countries.