Sağlık turizmi kapsamında termal oteller ve dış turizm talebinin yapısal analizi: Aydın ili örneği
Structural analysis of thermal hotels and foreign tourism demands within the scope of health tourism : The case of Aydin city
  1. Tez No: 616574
  2. Yazar: ALİ AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Turizmi (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada sağlık turizmi kapsamında Aydın ilinde yer alan termal otellerin dış turizm talebine etki eden faktörleri ortaya koyarak yapısını belirlemek amaçlanmıştır. Nitel araştırma tekniklerine uygun olarak hazırlanan çalışmada durum çalışması yaklaşımı kullanılmıştır. Nitel veri toplama yöntemlerinden görüşme ve doküman incelemesi yöntemi kullanılarak yöntem üçgenlemesi yapılmıştır. Görüşmeler 08.04.2019 ile 10.05.2019 tarihleri arasında Aydın ilinde bulunan beş termal otelin yöneticileri ile yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Doküman incelemesi için veriler Tripadvisor sitesinde yer alan Aydın ilindeki termal otellerde konaklayan yabancı ziyaretçilerin yorumları kullanılmıştır. Böylelikle iki farklı veri kaynağı kullanılarak veri üçgenlemesi yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler kavramsal çerçeveye uygun olarak betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve görüşme verilerinden alıntılar yapılarak okuyucuya direkt aktarılmıştır. Doküman incelemesi kısmında ise Tripadvisor sitesinden alınan yabancı ziyaretçilerin yorumları içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. İçerik analizinde öncelikle kodlar belirlenerek kategorilere ayrıldıktan sonra temalar oluşturulup elde edilen veriler sayısallaştırılmıştır. Araştırma sonucunda, Aydın ilinde, tarihi ve kültürel varlıklar ile doğal güzellikler çevresinde yer alan termal otellerin dış turizm talebinin fiyat, reel döviz kuru, uzaklık, ulaşım, konaklama ve arz kapasiteleri gibi ekonomik faktörlerden aynı zamanda psikolojik, politik ve sosyal gibi ekonomik olmayan faktörlerden de etkilendiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca termal turizmde tesisler ile ilgili fiziki değerler, gelen ziyaretçiler tarafından ilk olarak dikkate alınan hususlardandır. Dolayısıyla yapılan çalışmanın sonucunda fiziksel değerlerin geliştirilmesinin efektif, potansiyel ve marjinal dış turizm talebini dolaylı olarak pozitif yönde etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting foreign travel demand for thermal hotels in Aydın province within the scope of health tourism. The study was designed in qualitative research techniques and used case study approach. Method triangulation was conducted using interview and document analysis methods. Face-to-face interviews were performed with managers of five thermal hotels in Aydın province between the dates of 08.04.2019 and 10.05.2019. The data for document analysis consisted of comments of foreign visitors who stayed at thermal hotels in Aydın at Tripadvisor website. Thus, data triangulation was done using two different sources of data. Data collected from interviews were analyzed using descriptive analysis methods in accordance with the conceptual framework and were conveyed to the readers through direct quotations. For document analysis, the comments of foreign visitors obtained from Tripadvisor website were analyzed using content analysis. For content analysis, firstly, codes were determined and categorized, themes were formed, and data obtained were digitized. It was concluded from the study that foreign travel demand of thermal hotels located around historical and cultural entities and natural beauties in Aydın province were affected by economic factors such as price, real exchange rate, distance, transportation, accommodation and supply capacity and also by non-economic factors such as psychological, political and social factors. Furthermore, physical values related to the facilities were found to be among the factors that were firstly considered by the visitors. Thus, the results of the study revealed that improving physical values might have an indirect positive impact on effective, potential and marginal foreign travel demand.