Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun'a çıkışı
Mustafa Kemal Pasha's appointment to Anatolia
  1. Tez No: 61659
  2. Yazar: MEHMET SAİT SOLMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Kurtuluş savaşının başlamasının, büyük sebeplerinden bilisi kabul edilen, Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun'a gönderilmesi hadisesi, Kurtuluş savaşının en az üzerinde- durulan konulardan birisidir. Öncelikle bu olayı akademik bir yaklaşımla ince lemeği amaçlayan bu çalışmanın giriş kısmında, Osmanlı Devleti ve Birinci Dünya savaşının sona ermesi konusu incelenmiştir. Çünki bu konunun anlaşılması, asıl kısmın anlaşılması için önemlidir.. Birinci bölümünde Mustafa Kemal Paşa'nın Mondros mütarekesinden sonra İstanbul'a dönüşü ve İstanbul'daki faaliyetleri, yine Mustafa Kemal Paşa'nın İngilizlerle ilg ili çalışmaları, hükümeti düşürme veya hükümette harbiye nazırı olma gibi istekleri ve Mustafa Kemal Paşa'n ın diğer komutanlarla münasebetleri akademik bir bakış açısıyla inceletmiştir. İkinci bölümde ise, Mustafa Kemal Paşa'mın Anadolu'ya gönderilmesi ve bu sıralarda yaptığı faaliyetler geniş bir şekilde ele alınarak değerlendirilmiş, Mustâfa Kemal Paşa'nın Saltan Vahdettinle olan yakınlığı ve bunun nasıl başladığı ve devam ettiği ve daha sonraları nasıl bozulduğu konusu üzerinde durulmuştur. Yine Mustafa Kemal Paşa'ya verilen yetkiler ve verildiği söylenen paralarla ilgili değerlendirmeler bu bölümde geniş bir şekilde incelenmiş, o zamanlar da bu olâyların içinde olan şahısların ifadelerine yer verilmiştir. Daha sonra çalışmadan çıkan sonuçlar belirtilmiştir. Bir çoğu ilk defa bu çalışmada kullanılan bazı önemli belgelerin tam metinleri latince harflerle ekler kısmına konu lmuştur. Çalışma istifade- edilen kaynaklar listesiyle son buluyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fact that Mustafa Kemal Pasha was appointed to Samsun, which has been accepted as one of the most important reasons for the burst of independence war, is oik of the least important issues held by. At first, in the introduction section of this study aimed by an academic approaehment, the Ottoman »State and the fact that the first world war ended have been studied. Because, ıınderstading of this subject is important for the understanding of the main section. In the first section, the return of Mustafa Kemal Pasha to Istanbul, the Armistice of Mondros and his activities in Istanbul, his studies concerning the English, his wishes suchas Coup d'&at or being the minister of war and Ms relationships with the other conimenders have been studied from the academic point of viev. In the second part, Mustafa Kemal Pasha's appointment to Anadolia and his activities at that time have been determined in details and Mustafa Kemal Pasha's sincerity with Sultan Vahdeddin and have to begin and continue this sincerity and later on, how to cease it have been studied. On the other hand, the outhorities given to Mustafa Kemal Pasha and the theories Interested in the allocations given have been studied in details in tins section and statements of those persons who had been in the events at that time. Later on, the conclusions have been stated in this study the whole texts of certain important documents in latin Alphabet, many of which have been used only in this study have been added into file additional sections On the other- hand, the list of sources have been added at the- end of this study