1205-1207 H. tarihli İstanbul mahkemesine ait olan 60 numaralı Huccet Sicillin transkripsiyonu
  1. Tez No: 61658
  2. Yazar: EKREM YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Osmanlı Devleti'nin yaklaşık beş yüz yıllık tarihini hukukî, sosyal, iktisadi ve siyasi bakımdan ayrıntılı olarak anlatan“Şer'iyye Sicilleri”, ile“Şer'iyye Mahkemelerinde alınan kararların suretlerini içermektedir. Bu nedenle Osmanlı tarihînin çeşitli yönleriyle ortaya konabilmesi için başvurulabilecek önemli ve güvenilir kaynaklardan biri de ”Şer'iyye Sicillerindir. Araştırma konumuz olan 1205-1207 H. (M. 1791-1793) tarihli İstanbul Mahkemesine ait hüccet sicilli de bunlardan bir tanesidir. Bu sicili üzerinde yaptığımız çalışmanın giriş kısmında Şer'iyye Mahkemeleri ve bu mahkemelerde tutulan Şer'iyye Sicilleri hakkında bilgi verilmiştir. Ardından sicillin türü ve ait olduğu mahkeme hakkında bilgi verildikten sonra Şer'iyye Sicillerinin bugünkü durumuna değinilmiştir. Daha sonra sicillin içindeki belgeler ayrı ayrı başlıklar altında değerlendirilmiştir. Tarihî metin çalışmalarında, araştırıcıların sağlıklı yorum yapabilmesi için, metnin doğru verilmesi gerektiğini düşündüm. Bu düşünceden hareketle kelimelerin okunuşunda sicili defterinin yazıldığı dönem göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Şer'iyye Sicills, which explain (give information ) for about a 5 hundred year history of Ottoman government ( Empire ) from the judical system* sacial, economical and political points contain copies of the judgements passed in Şer'iyye courts. For that reason, ones of the important and reliable documents are Şer'iyye Sicills; for putting forward the Ottoman history in variaus ways. The Hüccet Sicili dated 12Q5-1207 H. (M.1791.-1793) which is our subject matter is one of them. In the introduction of our study on this sicili, It was given Information about Şer'iyye Sicills Courts and Şer'iyye Sicills kept in these courts And then, only after the Sort of sicills and the court to which it belonged were given information about;was it mentioned on todays of Şer'iyye Sicills* later the documents in sicills were evaluated under the different topics (heading). On studying historical texts, I thought it was necessary to give the texts correctly so that the researchers would be able to interpret them well m this point of view, in studying of pronunciation was paid attention to the period in which the sicills recorded. VI