Sporun lise öğrencilerinin risk alma davranışı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of sports on risk taking behavior of high school students
  1. Tez No: 616590
  2. Yazar: NİLÜFER ŞENTUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GÜREŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada sporun lise öğrencilerinin risk alma davranışı üzerindeki etkisinin bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Ayrıca risk alma davranışları cinsiyete, yaşa, eğitim gördükleri lise türüne, sınıf seviyesine, yaşadıkları yere, ailelerinin ekonomik durumlarına, kardeş sayılarına, anne ve babasının düzenli olarak çalıştıkları iş durumuna, ilgilendikleri spor branşına ve spor yaptıkları yere, sigara ve alkol kullanma durumu ve sosyal hayatlarını ifade etme durumuna göre değişip değişmediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Aydın İli Efeler İlçesi İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Yüksel Yalova Güzel Sanatlar Lisesi, Emel Mustafa Uşaklı Anadolu Lisesi, Aydın İncirliova Spor Lisesi, Bahçeşehir Anadolu Lisesi ve Aydın Anadolu Lisesinde öğrenim görmekte olan 2458 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma örnekleminin belirlenmesinde rastgele örnekleme metodu kullanılmıştır. G.Power 3.10 programı ile etki gücü yüksek düzey bulunmuş ve araştırmaya 401 kişi dahil edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında 14 sorudan oluşan kişisel bilgi formu ve Ergenlerde Risk Alma Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS (Statististical Package For Social Sciences) 22.00 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimleyici istatistikler (frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma), T-Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), post-hoc testlerden Scheffe testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study was investigated the effect of sports on high school students' risk taking behavior. In addition, this study aimed to investigate whether risk taking behaviors change according to gender, age, type of high school, class level, place of residence, economic situation of their families, number of siblings, job status of their parents regularly, sports branch of interest and sporting place, state of cigarette and alcohol use and social status. The population of the research consist of 2458 high school students is in Aydın Efeler District Provincial Directorate of National Education on Yüksel Yalova Fine Arts High School, Emel Mustafa Uşaklı Anatolian High School, Aydın İncirliova Sports High School, Bahçeşehir Anatolian High School and Aydın Anatolian High School. Random sampling method was used to determine the research sample. With the G.Power 3.10 program, a high level of impact was found and 401 people were included in the study. Personal information form consisting of 14 questions and Risk Taking Scale in Adolescents were used to collect the research data. The analysis of the data was analyzed by SPSS 22.00 package program. Descriptive statistics (frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation), T-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Scheffe test from post-hoc tests were used for data analysis.