Hemofilik artropatili hastalarda total diz artroplastisi uygulamalarımızın orta dönem sonuçlarının değerlendirilmesi: Retrospektif çalışma
Evaluation of midterm outcomes of total knee arthroplasty in hemophilic arthropathic patients: Retrospective study
  1. Tez No: 616597
  2. Yazar: MUHAMMET KALKIŞIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET KERİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hemofili; X'e bağlı resesif geçiş gösteren, faktör 8 veya 9 eksikliği sonucu gelişen, kalıtımsal, nadir görülen bir kanama bozukluğudur. Hemofili 5000-10000 doğumda bir görülür. Hemofili A faktör 8 eksikliği, hemofili B ise faktör 9 eksikliği sonucu gelişir. Hemofili A olguları vakaların %80'ını kapsar. Hastalık seyrinde eklem içi ve kas içi kanama atakları sık görülür. Eklemde tekrarlayan kanama atakları sinovyal membranda inflamasyona sebep olur (kronik sinovit). Bunun neticesinde eklemde gerçekleşen dejenerasyon hemofilik artropati ile sonuçlanır. Çalışmamızdaki amaç; son evre diz hemofilik artropatili hastalara uygulanan total diz artroplastisinin klinik, radyografik ve fonksiyonel orta dönem sonuçlarının cerrahi öncesi dönem ile karşılaştırarak yöntemin etkinliğini belirlemektir. Çalışmamıza Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde 2012-2020 yılları arasında 11 hastaya uygulanan toplam 14 total diz artroplastisi vakası dahil edilmiştir. Hastalar dosyalar üzerinden retrospektif değerlendirilmiştir. Değerlendirmede Amerikan Diz Cemiyeti skorlaması, Total diz artroplastisi Radyolojik değerlendirme skorlaması ve Visuel Analog Skalası kullanılmıştır. Hemofilik artropati evrelemesi için Arnold- Hilgartner ve Petterson skalası kullanılmıştır. Çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçları preoperatif dönem ve postoperatif dönem olmak üzere ayrı ayrı değerlendirip literatür verileri ile karşılaştırdık. Hemofilik artropatili hastalara uygulanan total diz artroplastisinin eklem hareket açıklığını dramatik arttırdığını, ağrı skorlarını belirgin iyileştirdiğini ve fonksiyonel bir diz elde etmede etkin bir tedavi yöntemi olduğunu gördük. Yakın takip, multidisipliner ekip anlayışı ile komplikasyonların en aza indirgenebildiğini gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Midterm Outcomes Of Total Knee Arthroplasty In Hemophilic Arthropathic Patients: Retrospective study Haemophilia is an X-linked, recessive inherited, congenital bleeding disorder caused by a deficiency of coagulation factor 8 or 9. Hemophilia has an estimated frequency of approximately one in 5,000- 10,000 births. Hemophilia A is caused by factor 8 deficiency and hemophilia B is caused by factor 9 deficiency. Hemophilia A is more common than hemophilia B, representing %80 of the total hemophilia population. Intra-articular and intra-muscular bleeding occurs commonly. Recurrent bleeding attacks in the joint cause inflammation of the synovial membrane (chronic sinovitis). As a result progressive degeneration in the joint causes hemophilic arthropathy. The aim of this study is to evaluate the clinical, radiographic and functional midterm results of total knee arthroplasty performed to patients with end stage knee hemophilic arthropathy, compare preoperatively and determine the effectiveness of this method. In the period 2012-2020, 14 total knee arthroplasties were perfomed in 11 men with severe haemophilic arthropathy included in this study. Patients were evaluated retrospectively. American Knee Society scoring, Total knee arthroplasty radiological evaluation scoring and Visuel Analogue Scale were used to evaluation. Arnold-Hilgartner and Petterson scales were used for staging of hemophilic arthropathy. We evaluated the results obtained in our study separately in preoperative and postoperative periods and compared them with the literature datas. We found that total knee arthroplasty performed to patients with hemophilic arthropathy increases joint range of motion, improves pain scores and is an effective treatment for obtaining a functional knee.We observed that complications could be minimized with close follow-up and multidisciplinary team working.