Okul öncesi eğitimde yıl sonu sergilerinin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of end of year exhibitions in pre-school education according to teachers' opinions
  1. Tez No: 616613
  2. Yazar: NİDA YÜKSEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesinde yıl sonu sergilerinin, öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesidir. Sergileri düzenleyen ve öğrencilere rehberlik eden öğretmenlerin bu konudaki görüşlerinin alınması ve bu alanda farkındalık oluşturulmasının önemli olduğu düşünülmektedir. Genel amaç doğrultusunda, sekiz görsel sanatlar öğretmeniyle gerçekleştirilen nitel görüşmeler sonucunda elde edilen bulgular ile sergi görselleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde tüm öğretmenler, sergilerde yer alan çalışmaların ders kazanımlarını yansıttığını ifade etmiştir. Öğretmenler, sergilerin öğrencilere yeni sanatsal deneyimler edinme, yeni çalışmalar gerçekleştirmek için istek duyma, sanata yönelik farkındalık kazanma ve yaratıcılıklarını artırmalarını sağlama gibi katkılarının olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca öğretmenler olanakları olsaydı sergileri okul dışında, geniş ve bol izleyiciye ulaşabilen mekanlarda, büyük boyutlu çalışmalarla ve disiplinlerarası olarak gerçekleştirmek istediklerini belirtmişlerdir. Öğretmenlerin, sergi tasarımlarında ise göz hizasına, çalışmaların bütünlük içinde, uyumlu ve düzenli olmasına dikkat ettikleri ve sergi tasarımlarına önem verdikleri görülmektedir. Araştırma sonucunda, okul öncesi eğitimde yıl sonu sergileri üzerine daha geniş bir öğretmen grubuyla çalışılabileceği veya okul öncesi yıl sonu sergilerine öğrencilerin açısından bakan bir araştırmanın yapılabileceği gibi önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate pre-school year-end exhibitions according to teachers' opinions. It is thought that it is important to get the opinions of the teachers who organize the exhibitions and guide the students on this issue and to raise awareness in this field. In line with the general purpose, the findings obtained from the qualitative interviews with eight visual arts teachers and the exhibition visuals were evaluated. When all the findings were examined, all teachers stated that the exhibitions reflect the educational attainment. The teachers stated that the exhibitions contribute to the students' acquiring new artistic experiences, desiring to perform new works, gaining awareness about art and increasing their creativity. In addition, if the teachers had the opportunity, they stated that they would like to exhibit outside the school, in large and abundant audiences, through large-scale studies and interdisciplinary. In the exhibition designs, it is seen that the teachers pay attention to the eye level, the work being in integrity, harmonious and orderly and attach importance to the exhibition designs. As a result of the research, suggestions were made such that a broader group of teachers could be worked on the end of year exhibitions in preschool education or a research approaching the end of year exhibitions in terms of students could be made.