2013 sonrası Vatikan'ın Orta Doğu politikası
Vatican's Middle East policy after 2013
  1. Tez No: 616622
  2. Yazar: HAMID GHARAEI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİM MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Strateji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışmada 2013'te Papa Francis'in Papa olarak seçilmesinden sonra Vatikan'ın Orta Doğu politikası ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, dünya politikasında değişen dinamikleri göz önünde bulundurarak genel bir çerçevede Vatikan'ın dünyada uyguladığı dış politikası ve özel olarak Orta Doğu politikasını araştırmak yönünde olmuştur. Bu çalışma küresel yumuşak güç olarak Vatikan'ın Orta Doğu politikasına ışık tutabilmek açısından önem taşımaktadır. Burada kullanılan yöntem, Vatikan'ın bölgesel hareket tarzını yorumlayıcı bir biçimde ele almak istakametinde olmuştur. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde“Demonoloji”yani günümüz dünyasında teokratik bir devlet olarak Vatikan'ın şeytan anlayışı ve ona yönelik tehdit kaynakları araştırılırken ikinci bölümde küresel anlamda Vatikan'ın“Dışarıdaki Kilise”başlığı altında biçimlenen dünya politikası ve üçüncü bölümde ise Orta Doğu bölgesinde buhran merkezleri olan ülkeler ile geliştirdiği politikalar araştırılmıştır. Bölgede süregelen istikrarsızlık gerçeğinden yola çıkarak Vatikan'ın dış politikası, 2000 yıllık maddi ve manevi bir geçmişe sahip olan Doğu Hristiyanlığı'nın korunması, Kutsal Topraklar'ın status quo durumunda herhangi bir değişikliğin olmaması ve özellikle İslam dünyası ile dinlerarası diyaloğun bozulmaması için bölgede yaşanan istikrarsızlık durumlarını indirgemek doğrultusunda olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Middle East policy of the Vatican after the election of Pope Francis as Pope in 2013 was studied. The aim of study was to investigate the foreign policy of the Vatican for the world and its Middle East policy in particular, considering the changing dynamics in world politics. This study is important for shedding light on the Middle East policy of the Vatican as global soft power. The method used here was to the handle the Vatican's method of regional activity in an interpretive manner. In the first part of three-part study, named“Demonology”; the understanding of the devil by the Vatican, as a theocratic state in today's world, and the origins of threats against it are investigated. In the second part, the Vatican's world policy which takes form under the title of“The External Church”in terms of the Vatican in global sense and in the third part, the policies developed with the countries that are centers of crisis in the Middle East were investigated. Based on the reality of the continued instability in the region, it is concluded that the foreign policy of the Vatican is along the lines of; the preservation of Eastern Christianity which has a material and spiritual background 2000 years old, the avoidance of any change in the status quo of the Holy Land and especialy the reduction of instability for the preservation of interreligious dialogue with the Islamic world.