Katılım bankalarındaki sukuk uygulamaları ile ilgili olarak tasarruf sahiplerinin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi üzerine bir uygulama: Şanlıurfa örneği
An implementation on evaluating the knowledge level of saving holders on sukuk practices in participation banks: A case study in Şanlıurfa
  1. Tez No: 616623
  2. Yazar: ABUZER DOLAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada katılım bankaları aracılığıyla ihraç edilen sukuk uygulamaları ile ilgili tasarruf sahiplerinin görüş ve düşünceleri incelenmiştir. Özellikle son yıllarda büyük bir ivme yakalayan katılım bankaları ve bu bankalar aracılığıyla ihraç edilen sukuk İslami finans sisteminin en önemli finansal araçlarından biri olmuştur. Faiz hassasiyeti ile hareket eden tasarruf sahipleri için daha da önemli olmaktadır. Sukuk, kamuoyu tarafından yeterli düzeyde avantajları ve dezavantajları bilinmediğinden dolayı uygulamaya konulduğu ilk yıllarda yeterli rağbet görmemesine rağmen son zamanlarda hem kamu bankaları hem de özel kesim bankaları tarafından teşvik edilmiştir. Mikro anlamda bireysel yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılamakta, makro düzeyde ise atıl kaynakları ekonomiye kazandırarak finansal sisteme olumlu katkı yapmamaktadır. Bu çalışmada, Elinde fon fazlası bulunan yatırımcılar ile katılım bankalarının bir araya gelmesini engelleyen yahut geciktiren temel faktörlerin neler olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda 120 adet örneklemden toplanan anket verileri önce Microsoft Excel programına gerekli sayısal kodlamalar ile girilmiştir. Ardından İBM SPSS 23.0 versiyonuna veriler girilerek gerekli değişken tanımlamaları yapılmıştır. Sukuk uygulamalarına karşı katılımcıların tutumlarına ilişkin veriler doğrultusunda olumsuz, orta ve olumlu olmak üç aşamalı gruplandırılmıştır. Dini değerlendirmeler itibariyle katılımcıların sukuk'a karşı tutumları; çoğunlukla orta, düşük düzeyde olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the views and opinions of saving holders on sukuk practices issued through participation banks were investigated. Participation banks and sukuk issued through these banks, especially in recent years, have gained great momentum and become one of the most important financial instruments of the Islamic financial system. Sukuk practices have become even more important for saving holders sensitive about the issue of interest. Although Sukuk was not in demand in the first years of its practices people did not know about its advantages and disadvantages very well, it has recently been encouraged by both public and private banks. It meets the needs of individual investors at the micro level, and it has contributed positively, at the macro level, to the financial system by bringing idle resources into the economy The purpose of this study is to determine the main factors preventing or delaying the investors who have surplus of funds from coming to participation banks. In this context, the survey data collected from 120 samples were first entered into Microsoft Excel program with the necessary numerical coding. Then, necessary variable definitions of the data were made through IBM SPSS 23.0 version. The data on the attitudes of the participants towards Sukuk applications were divided into three groups as negative, moderate and positive. In terms of religious considerations, the attitudes of the participants towards sukuk were found to be largely moderate with a low level of positive attitudes.