Yarı-başkanlık sisteminden Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş sürecinde Türkiye
Turkey which is in transition process from the semi-Presidential system to the Presidential system
- Tez No: 616626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Türkiye'de hükümet sistemi tartışmaları, siyasilerden akademisyenlere kadar geniş bir çevrece, uzun zamandır tartışılan konuların başında gelmektedir. Bu konunun uzun zamandır tartışılıyor olmasındaki ana etken, 1982 Anayasası'nda parlamenter sistemin doğasına aykırı olacak şekilde Cumhurbaşkanlığı makamına önemli yetkilerin verilmiş olmasıdır. Özellikle, 2007 yılında Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan kriz ve sonrasında yapılan anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi sonrası, Türkiye önemli bir döneme girmiştir. Yapılan değişiklikle, Türkiye'de hükümet sisteminin ne olduğu tartışma konusu olmuştur. Ayrıca 2014 yılında Cumhurbaşkanı'nın halkın oyu ile seçilmesi, bu sistemi içinden çıkılmaz bir hale getirmiştir. Bütün bunların sonucunda, 2017 Anayasa değişikliği ile başkanlık sisteminin rasyonelleştirilmiş hali kabul edilmiştir. Bu çalışmada, kuvvetler ayrılığına dayalı hükümet sistemlerinin tanımı ve özellikleri, avantajları ve dezavantajları, özellikle 2007 ve 2017 Anayasa değişiklikleri ile yönetim sistemimizde sırasıyla etkili olan yarı başkanlık tercihi ve başkanlık sistemi incelenecektir. Ayrıca hükümet sisteminin dönüşümünü gerektiren etkenlere değinilecektir. Netice itibariyle, Cumhurbaşkanlığı sisteminin Türk yönetim sistemine olası etkileri değerlendirilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Discussions of government system in Turkey have long been one of the topics discussed by a wide circle of people, from politicians to academics. The main factor that has been discussed for a long time is that the 1982 Constitution gives important powers to the Presidency in a way that is contrary to the nature of the parliamentary system. Especially, in 2007, after the crisis in the election of the Presidency and following constitutional amendment which means an election of the president by popular vote, Turkey has entered a crucial period. With this change, what is the goverment system in Turkey has been a subject of discussion. In addition, the election of the President by popular vote in 2014 made this system inextricable. As a result of all this, the rationalized version of the presidential system was adopted with the 2017 Constitutional Amendment. In this study, definition and characteristics, advantages and disadvantages of governmental systems based on separation of powers, respectively, the semi-presidential preference and presidential system which are effective in our government system, especially with constitutional amendments in 2007 and 2017, will be examined. Furthermore, it will be referred to the factors which require the transformation of the system of government. Consequently, the possible effects of the Turkish government system will be evaluated.