Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 yaş Kur'ân kursu öğrencilerine uygulanan değerler eğitiminin öğretici görüşleri açısından incelenmesi
The examination of values education applied to pra 4-6 age Quran course students in terms of tutorial views
- Tez No: 616627
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAVUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Okul öncesi dönem, çocuğun kişiliğinin gelişiminde ve değerlerinin oluşumunda hayati öneme sahiptir. Ülkemizde Kur'an öğrenmede yaş sınırının kaldırılmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından okul öncesi döneme yönelik din eğitimi hizmeti olan 4-6 Yaş Grubu Kur'an Kursları projesi hayata geçirilmiştir. Bu çalışma 2019-2020 yılında eğitim-öğretim dönemi içinde DİB 4-6 Yaş Grubu Kur'an Kursu öğrencilerine uygulanan değerler eğitiminin incelenmesini, Konya ili Selçuklu ilçesi içerisinde DİB'e bağlı 4-6 yaş grubu Kuran Kurslarında görev yapan 10 öğretici ile yapılan görüşmelerden elde edilen verilerden hareketle tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışmada öncelikle 4-6 yaş grubu çocuğun gelişim özellikleri ve çocuğun dini eğitimi ele alınmış, daha sonra DİB 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarının, amaçları, uygulanan programın temel ilkeleri, eğitim öğretim materyalleri, fiziki durum ve öğretici yeterlilikleri itibariyle ihtiyaç ve beklentileri ne ölçüde karşıladığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son olarak değer kavramı ve değerler eğitimi üzerinde durulmuş, özellikle yardımlaşma ve sabır değerlerinin uygulanması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Preschool period is vital in the development of the child's personality and the formation of his/her values. Following the abolition of the age limit in Quranic learning in our country the Presidency of Religious Affairs initiated the 4-6 years old Age Group Quran Courses project which provides religious education services for preschoolers. In this study, the analysis of values education applied to PRA 4-6 Age Group Quran Course students in 2019-2020 academic year It aims to determine from the data obtained from the interviews made with 10 teachers working in Quran Courses in the 4-6 age group affiliated to PRA in the Selçuklu district of Konya. In this context, firstly the developmental characteristics of the 4-6 years old child and the religious education of the child were discussed then to what extent it meets the expectations. Finally, the concept of value and values education are emphasized, especially the implementation of values of solidarity and patience are handled.