Kayseri ili Melikgazi ilçesinde öğrenim gören 5-8. sınıf öğrencilerin beslenme davranışları ve fiziksel aktiviteleri
Nutritional behaviors and physical activities of 5-8 grade students in Melikgazi district of Kayseri
  1. Tez No: 616639
  2. Yazar: MERT HOROZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu araştırmada Kayseri ili Melikgazi ilçesinde öğrenim gören 5–8. sınıf öğrencilerinin beslenme davranışları ile fiziksel aktiviteleri ve bunlarla ilişkili sosyo-demografik faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırma, 2018-2019 yılında Kayseri ili Melikgazi ilçesinde öğrenim görmekte olan 647 (307 erkek ve 340 kadın) öğrenci üzerinde yapılmıştır. Veriler, Sosyo-demografik Anket Formu, Çocuklar İçin Fiziksel Aktivite Soru Formu ve Beslenme Davranış Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizi IBM SPSS versiyon 22 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde korelasyon-regresyon analizi, unpaired t testi ve ki kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the nutritional behaviors, physical activities and socio-demographic factors of 5–8 grade students in Melikgazi district of Kayseri. Material and Method: This descriptive research, 647 students (307 males and 340 females) were studying in Melikgazi district of Kayseri, in 2018-2019. The data were obtained using Socio-demographic Questionnaire, Physical Activity Questionnaire for Older Children and Nutrition Behavior Scale. Data were analyzed using IBM SPSS version 22 software. Correlation-regression analysis, unpaired t test and chi-square test were used for statistical analysis.