İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin SBS puanları ve akademik başarı puanları değişimlerinin izlenmesi ve SBS puanlarının kestirilmesi
Following of changes at primary school second level student?s level determination exam scores and academic achievement grades and predicting level determination exam scores
- Tez No: 320007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin, akademik başarı puanlarının ve Seviye Belirleme Sınavından (SBS) elde ettikleri puanların değişiminin izlenmesi ve bu puanların SBS puanlarını ne derecede açıkladığının öğrenilmesi amaçlanmıştır. Araştırma örneklemini, Kayseri ili Melikgazi ilçesinde bulunan 5 ilköğretim okulunda okuyan, 2008 yılı 6. sınıf, 2009 yılı 7. sınıf ve 2010 yılı 8. sınıf SBS'ye giren 610 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma, 3 yıllık SBS alt test ve tam puanları ve aynı yıllara ait yılsonu akademik başarı puanları analiz edilerek yapılmıştır. Analizlerde, SPSS programı üzerinden tekrarlı ölçümler için iki yönlü varyans analizi ve Regrasyon analizi kullanılmıştır.Analizler sonunda ulaşılan temel sonuçlar şunlardır;1-SBS alt test ve tam puanlarında sınıf düzeylerine göre oluşan puan değişimlerinde genellikle kızların daha başarılı olduğu gözlenmiştir. Ayrıca 7. sınıf SBS puanlarının 6. ve 8. sınıf SBS puanlarından düşük olduğu görülmüştür.2-Yılsonu akademik başarı puanlarının sınıf düzeylerine göre yükseldiği ve anlamlı görülen farkların kızların lehine olduğu gözlenmiştir.3-Tüm derslerde SBS alt test puanlarının en iyi yordayıcılarının, aynı sınıfın ve aynı dersin yılsonu akademik başarı puanı veya bir önceki sınıfın SBS alt test puanı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study?s aims are to follow primary school 6th, 7th and 8th class student?s academic achievement grades and Level Determination Exam (SBS) scores changes also whether these two scores predict SBS scores. Study group is consist of 610 students who are took 2008 6th SBS, 2009 7th SBS and 2010 8th SBS in 5 primary schools in Melikgazi district of Kayseri province. SBS total and subtest scores as well as same year?s academic achievement grades for 3 years were analyzed, during analysis two way analyze of variance for repeated measures and Regression analysis on SPSS were conducted.At the end of analysis following results were obtained;1-Total and subtest scores of SBS changes according to class level generally females are more successful. Also 7th class scores lower than 6th and 8th class scores.2-Academic achievement grades ascend according to class level. Females are more successful.3-It has been found that the best predictors of SBS subtest scores are same class?s and same lesson?s academic achievement grades or former SBS subtest scores.