7 Numaralı Antakya Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve tahlîli (H. 1175-1177/ M. 1761-1764)
Transcription and evaluation of antioch Ser'iyye Register Numbered 7 (H. 1175-1177/ A.D. 1761-1764)
  1. Tez No: 616647
  2. Yazar: YAHYA AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN SAMIKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 572
Özet
Şer'iyye sicil defterleri; kaydedildikleri kazanın siyasî, sosyal ve ekonomik yapısı ile hukukî işleyişi hakkında ayrıntılı veriler sağlayan, kadılar veya naipler tarafından düzenlice tutulan ve yerel tarih araştırmalarında ana kaynak niteliği taşıyan mahkeme kayıtlarıdır. Nitekim içerdikleri çeşitli belgelerden; kaydedildikleri dönemin toplum yaşantısı, giyim-kuşamı, nüfusu, insanların birbirleriyle olan hukukî ilişkileri vb. birçok konu hakkında bilgiye ulaşmak mümkündür.“7 Numaralı Antakya Şer'iyye Sicili'nin Transkripsiyonu ve Tahlîli”adlı çalışmanın kapsamı, Hicrî 1175-1177/ Miladî 1761-1764 yılları arasındaki dönemdir. Önceki araştırma-incelemelerde bu sicilden kısmen yararlanılmış olmasına rağmen, Antakya Kazası ile ilgili transkripsiyonu ve tahlili yapılan siciller arasında yer almaması ve bütün olarak müstakil bir çalışmaya konu edilmemiş olması bu çalışmanın yapılmasının önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın hazırlanması ile sicilin kaydedildiği dönemde Antakya Kazası'nın idari, sosyal, ekonomik, demografik yapısı ve hukukî işleyişi ile yer (nahiye, mahalle, köy, mezraa) adlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya konu olan 7 numaralı Antakya şer'iyye sicilinin görüntüleri, Osmanlı Arşivi'nden temin edilmiş olup Latin Alfabesi ile transkripsiyonu yapılarak tahlil edilmiştir. Bu araştırma; 1761-1764 yılları arasında Antakya Kazası'nın yer adları, kazanın idaresinde bulunan kimseler ve görev süreleri, insanlar arasındaki hukukî ilişkiler, meslek ve esnaf sayısı, gündelik malzeme ve değeri, halkın yaşantısı, giyim-kuşamı, uğraşı, kullanılan isim ve lakap, aile (evli-boşanmış, tek/çok eşlilik vs.) ve nüfus yapısı (Müslim-gayrimüslim) gibi birçok konu hakkında ayrıntılı verilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Records of Ser'iyye registers; allows detailed datas about political, social and economic structure as well as juridical process that was regularly recorded by the Muslim judges or surrogates of the kaza. These are primary sources for he studies of local history. Indeed it is possible to reach a great deal of information about the the period and variety subjects; namely, social life, clothing, population, legal process and interactions among people. The extent of study called "Transcription and Evaluation of Antioch Ser'iyye Register Numbered 7 (H. 1175-1177/A.D. 1761-1764) consists of the period between Hijri 1175 and 1177 (A.D. 1761-1764). Although former studies and researches had partly benefited from advantages of the numbered 7 Antioch ser'iyye register, it has not been transcribed and evaluated as whole. By this research, it has been sought to fill this gap. This study seeks to determine administrative, social, economic and demographic structure with the legal process besides the place names (sub-district, neighbourhood, village, hamlet) the Kaza of Antioch in second half of the XVIIIth century. The original images of the Antioch ser'iyye register numbered 7 had been found in the Archive of Ottoman and it had been evaluated by transcriptioning with the Latin Alphabet. With this study, it has been reached to detailed datas about various subject. For instance; place names between years of 1761-1764 in the Kaza of Antioch, officers and their term of office working in the administration of kaza, legal relations between people, professions and population of artisan, daily equipments and values of materials, the community life, clothes, employment, names, nicknames, family (married/divorced, monogamy/polygamy) and demographic structure (Muslim-non-Muslim) etc.