The emergence and rise of ISIS
IŞİD'in ortaya çıkışı ve yükselişi
- Tez No: 616648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÖÇER AKDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez araştırması, IŞİD'in derinlemesine çalışmasını araştıracaktır. Bu çalışmanın amacı IŞİD'in tarihini, ideolojisini, siyasetini ve askeri-harekâtlarını yerel, bölgesel ve uluslararası boyutlarda genel bir literatür taramasıyla sağlamaktır. Aynı zamanda, onu diğer İslamcı hareketlere yerleştirmek ve hareketlerinin uluslararası müdahalelerle etkileşimini bulmak da amaçlanmıştır. Tezin ana araştırma sorusu, IŞİD'in bölgede nasıl ortaya çıktığı ve nasıl yükseldiğidir. Bu çalışmanın analizi sonucunda, farklı köktendinci İslamcı gruplar arasında IŞİD'in ortaya çıkışında ve yükselişinde oldukça önemli roller oynayan bir etkileşim içinde olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, yabancı güçlerin askeri müdahaleleri IŞİD'in ortaya çıkışında bir başka önemli belirleyici faktör olduğu da görülmüştür. Literatürdeki birçok ifadeye göre, IŞİD bir model haline gelmiş ve diğer gruplara farklı şekillerde yeniden ortaya çıkma cesareti vermiştir. Bununla birlikte, IŞİD'in etkisini dünyanın diğer bölgelerinde de bulmak mümkündür. Özellikle Afrika ve Asya'da IŞİD ile resmi bir bağlantısı olmamasına rağmen IŞİD'e benzer şekilde hareket etmeye başlayan gruplar vardır. IŞİD'in etkisi farklı bölgelerde aşırı radikalizm şeklinde görülmüştür. Her ne kadar IŞİD askeri müdahaleler sonucunda yenilmiş olduğu ilan edilmiş olsa da güçlü ağları nedeniyle grubun yeniden diriliş şansının yüksek olduğu hala bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis research will investigate an in-depth study of the ISIS. The purpose of this study is to provide a general literature review of ISIS's history, ideology, politics and military movements in local, regional and international dimensions. It was also aimed to locate it in other Islamist movements and find out the interaction of its movements with the international interventions. The main research question of the thesis was the how ISIS emerged and rose other in the region. The analysis of this study had shown that there was a highly positive interaction between different fundamentalist Islamist groups which also played very important roles in the emergence and rise of ISIS. In addition, the military interventions of the foreign powers were another important determinant of the emergence of ISIS. According to many statements of the literature, ISIS became a model and gave courage to other groups to re-emerge in different forms. In addition to this, it is possible to find the impact of the ISIS in other parts of the world. There were groups especially in Africa and Asia, who started to act similar to ISIS although they had no official connections with the ISIS. ISIS's impact was very much seen in different regions in the form of extreme radicalism. Although ISIS was announced as defeated after the end of the military interventions, it was still known that there was a high chance of the group's resurgence because of its strong networks. It was expected to re-emerge in the weak governing states through interfering into the internal problems and gaining more members by diverging the people in the society.