Seismic assessment of a traditional residential building in Antakya after 2023 Türkiye earthquake sequence
Antakya'daki geleneksel bir konut binasının 2023 Türkiye depremleri sonrası sismik değerlendirmesi
- Tez No: 913376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AYKAÇ LEİDHOLM, PROF. DR. MURAT ALTUĞ ERBERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tarihi yapılar pek çok etkiye maruz kalmalarına rağmen uzun yıllar ayakta kalmaktadır. Bu yapıların ayakta kalmasını etkileyen kritik etkenlerden biri depremlerdir. Tarihi yapıların depremde nasıl davrandığının araştırılması, onların korunması bakımından önemlidir. Deprem sonrası oluşan hasarlar, binanın yapısal davranışı hakkında önemli bilgiler vermektedir. Depremler, depremden önceki durumu bilinen ve davranışı deprem sonrasında gözlenebilen binaların sismik performansı hakkında değerli bilgiler elde edilmesine imkan vermektedir. Binaların yapısal deprem performansının bilinmesi aynı zamanda gelecekteki olası depremler öncesinde yapılara uygulanabilecek olası müdahalelerin belirlenmesine katkı sağlamaktadır. 2023 Türkiye Depremlerinde (Mw=7.7 & Mw=7.6) en çok etkilenen yerler arasında Antakya ve Antakya'nın tarihi kent merkezi yer almaktadır. Bu tezde, Antakya tarihi kent merkezinde yer alan geleneksel konut yapılarından biri incelenmiştir. 3. Mıntıka 587 numaralı parselde bulunan, Beştek Evi ismiyle bilinen bina, yapım tekniği ve kullanılan malzemelerde, yüzyıllar içinde yaşanan değişikliklerin izlenebildiği, mimari ve tarihi değerlere sahip, mühendislik hizmeti görmemiş, donatısız yığma bir binadır. Bina, 2023 Türkiye Depremleriyle kısmen yıkılmıştır. Bu tezde, 2023 yılında Türkiye'de meydana gelen ardışık depremlerde kısmen yıkılan, geleneksel, mühendislik hizmeti görmemiş, donatısız yığma bir konut yapısının SAP2000 yazılımı kullanılarak sonlu elemanlar modeliyle doğrusal statik analizinin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Yapı, 2019 yılında ODTÜ Kültürel Mirası Koruma Yüksek Lisans Programı tarafından Mimari Korumada Tasarım (CONS 506) stüdyo dersi kapsamında belgelenmiştir. 2023 yılında meydana gelen depremlerden sonra da yapı ODTÜ Tarihsel Çevre Değerlerini Uygulama ve Araştırma Merkezi (TAÇDAM) tarafından Çok Katmanlı Kent: Antakya, Hatay'da Deprem Sonrası Hasar Değerlendirmesi, Acil Müdahale, Koruma, Rehabilitasyon ve Kültürel Miras Varlıklarının Dayanıklılığı projesi kapsamında belgelenmiştir. Bu çalışmada, yapısal analiz sonuçları ve gerçek deprem hasarları karşılaştırılarak depremin yapıya olan etkileri incelenmiştir. Böylece, incelenen yapının deprem davranışına ilişkin sonuçlar ortaya koyulmuş ve Antakya'daki geleneksel yığma yapıların yapım tekniği, yapısal düzeni ve malzemeleri üzerine değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bu çalışma, zaman içinde müdahaleler görmüş, özgün bir Antakya Evi'nin sismik etkiler karşısındaki zayıf özelliklerini ortaya koyması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Historical structures remain standing for many years, although they are exposed to many effects. One of the critical factors affecting the survival of these structures is earthquakes. Researching how historical structures behave in earthquakes is important for their conservation. Damages occurring after earthquakes provide important information about the structural behavior of the building. Earthquakes allow obtaining valuable information about the seismic performance of buildings whose pre-earthquake status is known and whose behavior can be observed after earthquake. Knowing the structural earthquake performance of buildings also contributes to the determination of possible interventions that can be applied to structures before possible future earthquakes. Antakya and its historical city center are among the most affected places in the 2023 Türkiye Earthquake Sequence (Mw=7.7 & Mw=7.6). In this thesis, one of the traditional residential buildings located in the historical city center of Antakya was examined. The building known as Beştek House located in district 3, building lot 587 is a non-engineered, unreinforced masonry building (URM) with architectural and historical values, where changes in construction techniques and materials used can be observed over the centuries. The building was partially collapsed in the 2023 Türkiye Earthquakes. This thesis aims to perform linear static analysis of a traditional unreinforced masonry residential building, which was partially collapsed by consecutive earthquakes that occurred in Türkiye in 2023, using the SAP2000 software by finite element modelling. The building was documented by the METU Graduate Program in Conservation of Cultural Heritage in 2019 as part of the Design in Architectural Conservation (CONS 506) studio course. After the earthquakes in 2023, the structure was documented by METU Centre for Research and Assessment of Historical Environment (TAÇDAM) within the scope of the project CARE-PACE | Post-Earthquake Damage Assessment, Emergency Response, Conservation, Rehabilitation, and Resilience of Cultural Heritage Assets in Multi-layered City: Antakya, Hatay. In this study, the effects of the earthquake on the structure were examined by comparing the structural analysis results and actual damages. Thus, the results regarding the seismic behavior of the examined structure were presented and evaluations are made on the construction technique, structural order and materials of traditional masonry buildings in Antakya. This study is important in that it reveals the weak features of an original Antakya House, which has seen interventions over time, against seismic effects.