Çocukluk döneminde akut arteriyel stroke tanısıyla izlenen hastaların klinik, etyolojik, nöroradyolojik bulguları, epilepsi gelişimi ve nörolojik prognozlarına etki eden faktörler
Clinicaetiologicall, neuroradiological findings, epilepsy development and factor affecting neurological prognosis in childood acute arterial stroke
- Tez No: 616802
- Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİBAN ÖZLEM HERGÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: İnme, beyin arter veya venlerinde ani tıkanıklık veya yırtılma sonucu fokal serebral hasar ve nörolojik kayıpların görüldüğü bir klinik tablodur. İnmeli çocuklarda bilişsel ve motor bozukluklar ortaya çıkabilir veya inme tekrarlayabilir. Bu nedenle çalışmamızda akut arteriyel inme tanısıyla takip edilen hastaların etyolojik, klinik, radyolojik özellikleri, epilepsi gelişimi ve nörolojik prognozlarına etki eden faktörleri incelenmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2004 - 2019 yılları arasında ÇÜTF Balcalı Hastanesi Çocuk Nöroloji Bilim Dalı'nda takipli, akut arteriyel inme tanısı alan hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelenmiştir. Çalışmaya 43 hasta alınmış, hastaların demografik verileri, risk faktörleri, başvuru semptomları, nörogörüntüleme özellikleri, akut inme tedavisi ve profilaktik tedavileri, izlemdeki son nörolojik ve kognitif durumlarına ait veriler toplanmıştır. Bulgular: Hastaların % 53,5'i erkek, % 46,5'i kızdı. Ortanca tanı yaşı 120 ay (minimum 1 ay, maksimum 207 ay) idi. Etyolojide protrombotik nedenler % 55,8, kardiyak ve hematolojik nedenler % 32,6, arteriyopatiler % 23,2 oranındaydı. Hastaların % 41,9'unda birden fazla risk faktörü mevcuttu. Hastaların % 74,4'ü fokal nörolojik semptom, % 25,6'sı jeneralize semptom, % 37,2'si ise nöbet ile başvurdu. Takipte 24 hastada epilepsi gelişmişti.
Özet (Çeviri)
Objective: Stroke is a clinical picture of focal cerebral damage and neurological loss due to sudden occlusion or rupture of brain arteries or veins. Cognitive and motor disorders may occur in children with stroke or stroke may recur. Therefore, in this study, we aimed to investigate the etiologic, clinical, radiological features, the factors affecting neurological prognosis, development of epilepsy of the patients followed up with the diagnosis of acute arterial stroke. Materials and Methods: The files of the patients diagnosed as acute arterial stroke who were followed up in the Pediatric Neurology Department of CUTF Balcali Hospital between 2004 and 2019 were retrospectively analyzed. 43 patients were included in the study. Demographic data, risk factors, admission symptoms, neuroimaging characteristics, acute stroke treatment and prophylactic treatments, and recent neurological and cognitive status of the patients were collected. Results: 53.5% of the patients were male and 46.5% were female. The median age at diagnosis was 120 months (minimum 1 month, maximum 207 months). Prothrombotic causes were 55.8% , cardiac and hematological causes were 32.6% and arteriopathies were 23.2% . 41.9% of the patients had multiple risk factors. 74.4% of the patients presented with focal neurological symptoms, 25.6% with generalized symptoms and 37.2% with seizures. Twenty-four patients developed epilepsy during follow-up.