Bitlis Eren Üniversitesi kampüs alanında rüzgar enerji potansiyelinin belirlenmesi ve simülasyonu
Determination of wind energy potential of wind power plant simulation in the Bitlis Eren University campus area
- Tez No: 616807
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİR RÜSTEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgâr enerjisi; zararsız, güvenilir, tükenmeyen ve düşük maliyetli olan bir enerji kaynağıdır. Bu çalışmada, Bitlis Eren Üniversitesi Rahva yerleşkesinde 2014 yılında dokunmatik ekranlı hava istasyonu PCE-FWS 20 tipindeki rüzgâr enerji ölçüm istasyonu kurularak bir yıllık sürede beş saniyelik aralıkla ölçülen rüzgâr yönü, rüzgâr hızı, sıcaklık, bağıl nem ve hava basıncı verilerinin yirmi dakikalık ortalamaları alınarak ölçümü yapılan bölgede rüzgâr enerji potansiyelinin uygun olup olmadığı tespit edilmiştir. Bu zaman zarfında alınan tüm veriler ile rüzgâr enerjisi potansiyelinin ölçüm yapılan bölgede istatistiksel analizi yapılmıştır. Weilbull dağılımı bu bölgenin rüzgâr enerji potansiyelinin analizinde kullanılmıştır. Weibull dağılımının belirlenmesinde, grafik yöntemleri kullanılmıştır. Rüzgâr verileri analizi ve simülasyonu gerçekleştirmek üzere Matlab programı kullanılmıştır. Bölgenin aylık istatistiksel rüzgâr enerji potansiyeli analizi yapılmış olup, 20 dakika aralıklarla ortalama rüzgâr hızı ve güç yoğunluğunun değerleri hesaplanıp grafikler ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Among renewable energy sources, Wind Energy is a clean, reliable, inexhaustible and low-cost energy source. In this study, wind energy potential is evaluated by measuring wind direction, wind speed, temperature, relative humidity and air pressure values in five seconds' interval for one year using a touch screen weather station PCE-FWS 20 type wind energy observation station installed in Bitlis Eren University Rahva campus in 2014. The statistical analysis of the wind energy potential of the measured area is made with the data obtained during this period. Weilbull Distribution was used in the analysis of the wind energy potential of the region. The shape and scale parameters of the Weibull distribution are determined using the graphical method. A Matlab program is developed for use in the analysis and simulation of wind data. The monthly statistical wind energy potential of the region is analyzed and the average wind speed and power density values are found.