Çok katmanlı piezoelektrik seramiklerin tasarımı, üretimi ve elektriksel yorulma davranışlarının karakterizasyonu
Design, production and characterization of electrical fatigue behaviour of multilayer piezoelectric ceramics
  1. Tez No: 616808
  2. Yazar: MERT GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER KAVAS, PROF. DR. AYDIN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Çok katmanlı piezoseramik malzemeler düşük uygulama voltajları, yüksek mekanik rijitlik ve yüksek deplasman sergilemeleri nedeniyle yüksek hassasiyet gerektiren uygulamalarda kullanılmaktadır. Kurşun esaslı malzemelerin kullanımına getirilmeye başlanılan kısıtlamalardan dolayı kurşunsuz sistemlerin geliştirilmesine yönelik araştırmalar 2000li yıllardan sonra ivmelenmiştir. Yüksek kalıcı polarizasyona ve yüksek koersif elektrik alana sahip Na0.5Bi0.5TiO3 kompozisyonu, BaTiO3 ile oluşturduğu morfotropik faz sınırı kompozisyonu sayesinde araştırılmaya değer bulunmaktadır. Bu araştırmada, mangan katkılı ve katkısız (94Na0.5Bi0.5TiO3-6BaTiO3) (94NBT-6BT) polikristal malzeme üretilmiş, geliştirilmiş ve tane boyutunun NBT-BT sistemindeki etkisi araştırılmıştır. Ayrıca bu kompozisyonlar kullanılarak çok katmanlı seramikler şerit döküm yöntemiyle üretilmiştir. Çok katmanlı mangan katkılı ve katkısız (94Na0.5Bi0.5TiO3-6BaTiO3) (94NBT-6BT) piezoseramiklerin tasarımı, farklı elektrotlar kullanılarak üretimi, bunların elektriksel yorulma davranışlarının karakterizasyonu ve karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multilayer piezoceramic materials are used in applications requiring high precision due to their low application voltages, high mechanical stiffness and high displacement. Investigations on the development of lead-free systems have been accelerated after the 2000s due to restrictions imposed on the use of lead-based materials. The composition of Na0.5Bi0.5TiO3 with high permanent polarization and high coercive electric field is worth researching due to the morphotropic phase boundary composition generated by BaTiO3. In this study, polycrystalline material with and without manganese doped (94Na0.5Bi0.5TiO3-6BaTiO3) (94NBT-6BT) was produced, developed and the effect of particle size on NBT-BT system was investigated. Furthermore by using these compositions, multi-layer ceramics were produced by tape casting method. The design of multilayer manganese added and non-additive (94Na0.5Bi0.5TiO3-6BaTiO3) (94NBT-6BT) piezoceramics, production by using different electrodes, characterization and comparison of their electrical fatigue behavior have been made.