Kullanıcı odaklı tasarım için bulanık AHS ile bir model önerisi: Poliklinikler üzerinden bir değerlendirme
A fuzzy AHS model for designing spatial relations in user perspevtive: A research over policlinics
  1. Tez No: 616851
  2. Yazar: ASENA KUMSAL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN MERT ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Hızla değişen bilgi ve değer sistemleri, gün geçtikçe bireyi, kişiselleştirmeyi ve kullanıcıyı daha da önemli kılmaktadır. 20. yüzyılın ikinci yarısından günümüze, mimari tasarım sürecinde kullanıcının varlığı tartışılmaya başlamış ve bu yaklaşımla kullanıcı katılımına dair çeşitli arayışlar gözlenmiştir. Günümüzde etkisini iyice arttıran kullanıcı odaklı tasarım nedeniyle artık geleneksel tasarım yaklaşımları ile mimari tasarım üretmek, mimarlık için yetersiz kalmaktadır. Kullanıcıları memnun edecek bir yapılı çevrenin oluşturulmasında yeni tasarım yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada özellikle farklı kullanıcı tiplerine sahip mimari tipolojilerde, kullanıcı odaklı tasarım yapmak oldukça büyük bir zorluk yaratmaktadır. Farklı istek ve ihtiyaçlara sahip kullanıcıların, bütün subjektif isteklerini göz önünde bulunduracak objektif bir sistemin yokluğu nedeni ile mimarlar çoğu zaman inisiyatif kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Bu da özellikle kullanıcı tipleri farklılık gösteren yoğun kullanımlı binalarda yapım sonrası düzeltme uygulamalarını beraberinde getirmektedir. Çalışmanın ana hedefi, kullanıcıların öznel isteklerini nesnel verilere dönüştürebilecek bu sayede tasarımcıya kullanıcı odaklı bir tasarım için en iyi çözümü üretmesinde yol gösterici olacak bir kullanıcı odaklı tasarım modeli geliştirilmesidir. Bu geliştirilen model sayesinde yüksek kullanıcı yoğunluğuna sahip, kullanıcı tipi büyük ölçüde farklılık gösteren tipolojilerde bile yol gösterici bir araç elde etmek hedeflenmektedir. Bahsi geçen karmaşık tipolojilerden biri hastanelerdir. Hastanede kullanıcı memnuniyeti verilen sağlık hizmetlerinin kalitesi kadar, sağlık yapılarının tasarımından da etkilenmektedir. Hastanelerin mimari organizasyonu, hastanede kat edilen mesafeler ve hastane mekanları arasında geçirilen süre, kullanıcı memnuniyetini etkileyen başlıca faktörlerdir. Bu nedenle oluşturulan model hastaneler üzerinden bir alan çalışması test edilmiş ve sonuçları yorumlanmıştır. Çalışmanın etkilerini daha net okuyabilmek ve farklı kullanıcı profillerine ulaşabilmek adına, hastanenin her türlü kullanıcısına ev sahipliği yapan ve günün her saati yoğun kullanıma sahip poliklinik bölümü üzerinden inceleme yapılmıştır. Böyle bir model ile, - Henüz tasarlanmamış yapılar için kullanıcı odaklı tasarıma yönelik bir araştırma yöntemi geliştirerek, mekansal organizasyonu bu yönde düzenlenecek binalar tasarlanmasına temel oluşturmak, - Tasarlanmış yapıların test edilmesini sağlayarak, onları kullanıcı odaklı tasarım doğrultusunda iyileştirebilecek öneriler ortaya koyabilen bir model yaratmak amaçlanmaktadır. Bu sayede ister uygulanmış, isterse tasarlanma aşamasında olsun, tüm yapıların mekansal organizasyon ilişkilerinin yeniden gözden geçirilerek iyileştirilebilmesini sağlayacak bir yol gösterici yöntem yaratmak hedeflenmektedir. Çalışmada farklı özelliklere sahip bölgelerde konumlanmış farklı tip ve kullanım yoğunluğuna sahip 2 hastanenin poliklinik birimleri ve bu birimlerin tanı birimleri, laboratuvarlar, giriş holleri ve hasta kabul birimleri ile ilişkisinin üzerine yoğunlaşılmıştır. Farklı bölgelerde konumlanmış farklı plan tipi ve benzer kullanım yoğunluğuna sahip olarak seçilen hastanelerin hepsinde poliklinik bölümleri ile tedavi ve tanı ünitelerinin aynı bina içinde konumlanmış olması ön şarttır. Hastaneler, mekan hakkında ön bilgisi olan ve olmayan farklı tipte birçok kullanıcı barındırmaktadır. Çalışma farklı kullanıcı tiplerinin isteklerini yorumlayacak bir model ortaya koymayı amaçlasa da, çalışma kapsamında tüm hastane kullanıcı evrenini kullanmak yerine, çalışmaya sadece hastane hakkında ön bilgisi olup olmaması durumunu ayırmaksızın hasta ve hasta yakınları dahil edilmiştir. Bu sayede hastanede yön bulması nispeten daha kolay olan ve sürekli orda bulunmasından ötürü bazı noktaları artık görmezden gelmesi mümkün olan tüm hastane çalışanları çalışmanın dışında bırakılarak, hastaneye belirli beklentiler içinde gelen hasta ve hasta yakını kitlesi ile daha eleştirel sonuçlar elde edebilmek amaçlanmıştır. Uygulama esnasında kullanılacak parametreler literatür araştırması sonucu yön bulmayı etkileyen mekansal organizasyon, mesafe ve süre olarak belirlenmiştir. Bu kriterler Bulanık AHS yöntemi ile değerlendirilmiştir. Mühendislik konularında sıklıkla kullanılan bir yöntem olmasına rağmen, mimarlık araştırmalarında fazla kullanılmayan Bulanık AHS yönteminin bu çalışma ile mimarlık alanındaki araştırmalar için örnek teşkil etmesi hedeflenmiştir. Bulanık AHS 'de 0-1 arasındaki değerlerin dikkate alınmasının, özellikle subjektif yargılarda çok kıymetli olması nedeni ile, mimarlık alanına katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Mimari tasarım sürecinde karar vermeye yardımcı bir bulanık çok ölçütlü karar verme yönteminin geliştirilmesinin amaçlandığı bu çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, bu çalışmanın gerçekleşmesinin arkasında yatan motivasyonel faktörleri, çalışmanın önemini, amaçlarını ve çalışmada izlenen yaklaşımı içermektedir. İkinci bölümde, kullanıcı odaklı tasarım, yön bulma ve hastane poliklinikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Bulanık AHS yaklaşımı incelenerek, teze olan katkısı açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, geliştirilen kuramsal yöntemin uygulanabilirliği ve potansiyellerinin belirlenmesi sürecinde izlenen araştırma yöntemi sunulmuştur. Bu bölüm 2 aşamalı bir alan çalışmasından oluşmaktadır. 1. Aşama: Belirlenen hastanelerde modelin uygulanması ve belirlenen kriterlere göre hastanelerin her birinin ağırlıklı performans değerinin elde edilmesinden oluşur. Bu aşamada izlenen adımlar genel hatları ile aşağıdaki gibidir: - Tasarım konusunda belirlenen amaçları karşılamada etkili olan kriterlerin belirlenmesi, - Belirlenen kriterlerin hiyerarşik organizasyonunun oluşturulması, - Anket çalışması üzerinden tüm kriterlerin birbiri üzerindeki önem derecelerinin belirlenmesi, - Her bir alternatifin belirlenen her bir kritere göre değerlendirilmesi, - Hastane alternatiflerinin ağırlıklı performans değerlerinin elde edilmesi. 2. Aşama: Belirlenen performans değerlerine göre farklı kullanıcı yoğunluğu ve plan tipine sahip poliklinik bölümlerinin tasarımlarının yorumlanması. Son bölümde ise çalışmanın genel sonuçları özetlenmiş ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışma sonucu elde edilen verilere göre: Model en uygun alternatifi birçok kriter arasından seçmede başarılıdır. Araştırmada model, farklı iki plan şemasının pozitif ve negatif yönlerini ortaya koymuştur. Başka araştırmalar için model, kriterleri değiştirilip veya arttırılıp, kullanıcı odaklı tasarımlar için tasarımcılara yardımcı olacak niteliktedir. -Model subjektif verileri objektif verilere dönüştürmede başarılıdır. Bu sayede mimarlık gibi, problem çözümünün çoğu zaman tasarımcının insiyatifine kaldığı tasarım ortamlarında, öznel isteklerin optimum çözümlere dönüştürülebilmesine imkan sağlamıştır. Bir anlamda model, sezgisel yetkinliğe henüz ulaşmamış mimarlar için bir yol gösterici niteliğindedir. -Model problemin temel sebebini tespitte başarılıdır. Gerek henüz tasarlanmamış binaların test sürecinde, gerekse tasarlanmış binaların iyileştirme sürecinde model kullanılarak binaların revizyonuna imkan sağlayarak, öngörüleriyle yapım ve onarım maliyetinde olumlu etkilere sebep olacak potansiyeldedir. -Model basit bir Excel programı ile uygulanıştır. Gelecek araştırmalar için bir altlık niteliğinde olup kolaylıkla bir programlamaya dönüştürülebilir.
Özet (Çeviri)
Today's changing information and value systems, make customization and user become more important day by day. These changes are in a direct relationship with design, therefore with architecture. Since user centered design is becoming more important in architecture, the traditional design processes becomes inefficient. This research aims to make a model that meets these new needs of users and architectural design. The first part of the paper describes the methodological and theoretical base of the model. These foundations are drawn from the theory of Fuzzy AHP which is a method used by engineers mostly. This research will use this method to show if a parametric method that is used by engineers can be applied to a non-parametric field like user-centered architecture. The ability of this method, which is changing non-parametric values into parametric values, has vital importance to architecture, where qualitative values should be used with and quantative values. User needs will be turned into numeric values by help of this method during the research. Hospitals are one of the most relevant places with user satisfaction. Today healing hospital concept becomes more and more important, so hospitals are good typologies to make this research over. Hospitals are the places where time, and distances have vital importance. Therefore, considering way finding not only in paths but also in spatial connections become a major. Hospitals are process-driven buildings: Their design depends foremost on the planned work processes that enable them to operate day and night, 365 days a year. Therefore, the process model of such a building constrains the architectural design, which must evolve in close cooperation between process planners and architects. However, such static process descriptions lack the ability to also include aspects that depend on the building layout, such as the transition of users and from one space to the other. In other words, way finding of a user. Way finding, is going from one place to another target place. It includes, knowing where you are, knowing the best route and following it, accessing the target and turning back. The common point of way finding researches is their usage of user perception systems and user preferences. They are into, what users saw, what they think, what they percept and what they do when they are accessing some target. A lot of research shows that spatial organization effect way finding. This spatial organization is related to plan configuration. Floor plan configurations are connected with lines. This relation contains not only the physically connected places but also the not connected places. The distance between two places differs from user to user because of their cognitive maps about a place. So complicated plan configurations could cause the subjective distance increase. Focusing on a hospital's polyclinic, wayfinding can cause big problems and can make a first time visitor more stressful. The path starts from entrance and goes through polyclinics and the diagnose units, could turn into a labyrinth for any hospital user. Therefore, spatial organisation for a better wayfinding becomes significantly important in polyclinics. In the aspect of today's user-centered designs and healing hospital concepts resorting to previous assumptions for hospital design become inadequate. Therefore, a model, which can turn subjective users' needs into objective numbers, in architectural spatial design is needed. This kind of a model can be created by using a Fuzzy AHP method, which can cope with uncertainty. This research aims to create a fuzzy AHP model for designing spatial relations in user perspective, by looking at the hospitals polyclinics for the reasons mentioned before. With the transformation of Fuzzy AHP stages to this research specifically, the steps for the model would become; - Defining the users - Defining crtiterias - Making the hierarchical organization of the criterias - Preparing the survey - Application of survey - Calculating the results - Making assumptions over the results. Hospitals have a large variety of users. This research focuses on only patients and patient callers, who have information about the hospital's polyclinic or not. Polyclinics are in a primary relationship with diagnose units, laboratories and entrances. So in the model, these relationships between polyclinics and the other units will be examined. In this relationship, since the subject is way finding, the most important topics are time, distance and spatial organization. For the pairwise comparisons of Chang, each criteria must be compared to each other as values that will turn into triangular fuzzy numbers. So, from the evaluation criterias a pairwise comparison survey is prepared. Chang's extent analysis on fuzzy AHP depends on the degree of possibilities of each criterion. According to the responses on the question form, the corresponding triangular fuzzy values for the linguistic variables are placed and for a particular level on the hierarchy, the pairwise comparison matrix is constructed. Sub totals are calculated for each row of the matrix and new (l, m, u) set is obtained; then in order to find the overall triangular fuzzy values for each criterion, li/Σl, mi/Σmi, ui/Σui, (i=1,2,..., n) values are found and used as the latest Mi(li, mi, ui) set for criterion Mi in the rest of the process. In the next step, membership functions are constructed for the each criterion and intersections are determined by comparing each couple. In fuzzy logic approach, for each comparison the intersection point is found, and then the membership values of the point correspond to the weight of that point. This membership value can also be defined as the degree of possibility of the value. For a particular criterion, the minimum degree of possibility of the situations, where the value is greater than the others, is also the weight of this criterion before normalization. After obtaining the weights for each criterion, they are normalized and called the final importance degrees or weights for the hierarchy level. These final importance degrees of the hierarchy level can lead us to make assumptions over the spatial relations of the project in the perspective of its users. Two research hospitals, with similar density of usage in different areas and with different plan configurations, were chosen for the appliance of the model. After the observation of users, from each hospital 20 people were chosen for the survey. First hospital is, Sivas Cumhuriyet University Hospital. Diagnose units, entrances, laboratories and polyclinics are stated in three floors. Diagnose units are in ground floor and first floor. Polyclinics are in first, second, and third floors. Other hospital is Bursa Şevket Yılmaz Hospital Diagnose units, entrances, laboratories and polyclinics are stated in 5 floors. Each floor has different diagnose units and laboratories. Policlinics are in 1st and 2nd floors. In general, it can be said that Cumhuriyet University has a more compact plan scheme for spatial organization than Şevket Yılmaz Hospital. With the application of the model, we can observe user satisfaction over accessibility, so that in general many assumptions can be made for a compact or more complicated plan schemes. According to the responses on the pairwise comparison question form, each criteria had its own value. Triangular fuzzy values for each value are placed and for a particular level on the hierarchy, the pairwise comparison matrix is constructed. Sub totals are calculated for each row of the matrix and new (l, m, u) set is obtained; then in order to find the overall triangular fuzzy values for each criterion, li/Σl, mi/Σmi, ui/Σui, (i=1,2,..., n) values are found and used as the latest Mi(li, mi, ui) set for criterion Mi in the rest of the process. After the construction of membership functions for the each criterion and determination of the intersections intersections of each couple, for each comparison the intersection point is found, and then the membership values of the point correspond to the weight of that point. After obtaining the weights for each criterion, they are normalized and the final importance degrees for each criteria are obtained of the hierarchy level. In this research a fuzzy AHP model was developed for evaluation of user centered design process. After investigating the potentials of it within polyclinics through users wayfinding over spatial relations-time and distance, the following assumptions can be made for the model: -Model is successful in choosing the best alternative, through many criterias. In the research model showed the positive and negative ways of two different plan schemes. In another research, by changing the criteria's, or adding new criteria's, this model can help any designer to design user centered. -Model is successful in changing subjective-non parametric values into objective-parametric values. It has always been an unsolved problem in architecture, to find the optimum solution for subjective need and It generally depends on designers idea. This model gives the designers to find the optimum solution for subjective needs, even they are not experienced enough to find the best solution by their own judgment. -Model is successful in creating desired areas, either they are built or not. In already built projects, model is able to show where the problems are directly. So the designer can make the right choices to re-design and correct a project's performance. In design stage projects, model gives the designer the chance of testing the design and make corrections if needed, before it is built. Additionally, researches made with this model can show the designer a path through the projects they have never built before. This precaution side of the model would cause lot of savings before and after the building process. -This model was applied in a very basic Ms Excel program but, for further investigations, it can lead for a computer program for user-centered design.