Stratejik grup dinamikleri ve grup üyeliği-performans ilişkileri: Bankacılık sektöründe bir araştırma
Strategic group dynamics and group membership-performance relationship: A research in the banking sector
- Tez No: 616960
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, stratejik grupların dinamik özelliklerini ve grup üyeliği-performans ilişkilerini incelemektir. Bu doğrultuda, Türkiye bankacılık sektöründe, 2006-2015 yıllarını kapsayan, boylamsal bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, bankacılık sektöründe beş stratejik grup olduğunu göstermiştir. İncelenen zaman aralığında stratejik grup sayısında bir değişim olmamıştır. Gruplar arası hareketlilik oranının düşüklüğü, grup yapılarının durağanlığını ispatlamıştır. Gerçekleşen üyelik değişimlerinin tümü benzer stratejik gruplar arasında yaşanmıştır. Bulgular, hem stratejik gruplar arasında, hem de aynı stratejik grup içerisinde yer alan bankalar arasında anlamlı performans farklılıkları olduğunu ortaya koymuştur. Ancak gruplar arası farklılıklar, grup içi farklılıklardan anlamlı derecede fazladır. Son olarak grup üyeliğindeki değişim, bankaların performansını olumsuz yönde etkilemiştir. Ancak bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı değildir. Anahtar Kelimeler : Stratejik grup, hareketlilik engelleri, stratejik grup dinamikleri, hareketlilik oranı, performans
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the dynamic characteristics of strategic groups and the relationship between group membership and performance. Accordingly, a longitudinal study has been conducted in the Turkish banking industry, covering the years 2006-2015. Research findings show that there are five strategic groups in the banking sector. There has been no change in the number of strategic groups in the examined period. The low inter-group mobility rate proves the stability of group structures. All of the changes in group membership take place among similar strategic groups. The findings reveal significant performance differences among strategic groups within the industry and also the banks within the same strategic group. However, differences between groups is significantly higher than differences within groups. Finally, change in group membership negatively affects the performance of banks. However, this result is not statistically significant. Key Words : Strategic group, mobility barriers, strategic group dynamics, mobility rate, performance