Görüntü ı̇şleme temellı̇ 3 boyutlu nesne harı̇talama uygulaması
Image processing based 3d object mapping application
  1. Tez No: 616961
  2. Yazar: AZİZ DURSUN GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİÇ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Globalleşen dünya toplumlar için farklı ihtiyaçları ortaya çıkarmaktadır. Gelişen teknolojik uygulamalarla globalleşen dünyanın yarattığı zorlukların üstesinden gelinebilir. Stres kaynağı olarak düşünülen durumların etkisi çeşitli eğlence platformlarında azaltılabilir. Bu tarz uygulamaların en güzeli, insanların eğlenme ya da gezme amacıyla bulundukları ortamların veya bu ortamlarda ilgi çekici gelen nesnelerin başkaları ile paylaşılmasına yönelik geliştirilen uygulamalardır. Bu çalışma ile insanların gittikleri yerlerin veya gördükleri nesnelerin üç-boyutlu haritalarını oluşturabilmeleri, nesne tabanlı oluşturulan bu haritaları sonrasında da bulundukları yerden ayrılmadan yeniden inceleyebilmeleri amaçlanmıştır. Bu çalışma için gerekli olan görüntüler fotoğraf stüdyosu, açık hava ortamı, kapalı alanlar ve kafeler gibi halka açık alanlarda elde edilmiştir. Bu çalışma ile insanların daha rahat okuyup anlayabilecekleri üç-boyutlu haritalar oluşturulmuştur. Bu haritaların oluşturulması sırasında bazı kütüphaneler ve diller kullanılmıştır. Bu çalışmanın üç-boyutlu modelleme sonuçlarına ve uygulama ara yüzlerine çalışmanın sonuçlar bölümünde yer verilmiştir. Hazırlanan ara yüzler ile kullanıcı dostu bir sistem hazırlanmıştır. Kullanıcıların hem yeni haritalar oluşturabilmeleri hem de var olan veya oluşturulan bu haritaları görüntüleyebilmeleri sağlanmıştır. Kullanıcı dostu basit bir ara yüze sahip olması ve maliyetinin düşük olması nedeniyle karmaşık ve pahalı sistemlere göre daha kolay kullanılabilmekte ve ulaşılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The globalizing world reveals different needs for societies. With the developing technological applications, the challenges of the globalizing world can be overcome. The impact of situations considered as a source of stress can be reduced on various entertainment platforms. The best of such applications are the applications developed for sharing the environments where people are present for the purpose of having fun or traveling or interesting objects in these environments with others. With this study, it is aimed that people can create three-dimensional maps of the places they visit or the objects they see, and then they can re-examine these object-based maps without leaving their places.The images required for this study were obtained in public areas, photo studios, indoor areas. With this study, thee-dimensional maps have been created for people to understand more easily. Some libraries and software languages were used during the creation of the maps. Three-dimensional modelling results and application interfaces of this study are given in the results section of the study. A user-friendly system has been prepared with the prepared interfaces. Users can create new maps as well as view existing or created maps. Because of its simple user-friendly interface and low cost, it can be used and accessed more easily then complex and expensive systems.