Tekstil sektöründe ergonomik riskleri esas alan sürdürülebilirlik modeli ve uygulaması
A sustainability model based on ergonomic risks in textile sector and an application
  1. Tez No: 616962
  2. Yazar: CANAN YEGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada üretim sistemlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanmasına etki eden faktörler incelenmiş, tekstil sektöründe ergonomik riskleri esas alan sürdürülebilirlik modeli kurulmuştur. Risk değerlendirme metodları arasında sıkça kullanılan Fine-Kinney yöntemi için bulanık mantık esaslı yeni bir yaklaşım oluşturulmuştur. Bir tekstil işletmesinin politikalarından yola çıkılarak amaçlar ve hedefler belirlenmiş, ilgili süreçteki risklerin güçlü yanları, tehlikeleri, fırsatları ve tehditleri belirlenerek normal ve bulanık yöntem ile risk analizi çalışmaları yapılmıştır. Gerekli önleyici faaliyetlerin planlanmasıyla bir sürdürülebilirlik uygulaması belirlenmiş ve kriterler bulanıklaştırılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ortaya çıkan bulanık yönteme göre risk düzeylerinin ve sürdürülebilirlik düzeylerinin hassasiyet kazandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors, which are affecting the sustainability of production systems were examined and a sustainability model, which is based on ergonomic risks in the textile sector was established. A new approach based on fuzzy logic has been developed for the Fine-Kinney method, which is frequently used in risk assessment methods. Based on the policies of a textile company, objectives and targets were determined, strengths, dangers, opportunities and threats of risks in the related process were identified and risk analysis studies were conducted with normal and fuzzy method. A sustainability practice was identified by planning the necessary preventive actions and the criteria were blurred and the results were compared. According to the resulting fuzzy method, risk levels and sustainability levels gained sensitivity.