Market and business potential analysis of wound healing products of dermobor
Yara iyileştirme tedavisi ürünü dermobor'un pazar ve iş potansiyeli analizi
- Tez No: 616970
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Akut ve kronik yaralar ciddi hareket kısıtlılıklarına ve ölümlere yol açtığı için dünyaya ekonomik yük getiren önemli bir medikal problemdir. Akut yaralar genellikle profesyonel bir tedavi yaklaşımı gerektirmezler ama kronik yaralara çoğunlukla enfeksiyon, uzun süreli iltihaplanma eşlik eder ve iyileşme süreci bozulur ve doku degradasyonuna yol açılır. Bu nedenle yeni, güvenli etkili yara iyileştirici ürünler uluslararası çalışmalarda her zaman ilgi çekici bir alan olmaktadır. Şu anda pazarda yaranın şiddetine göre tedavide değişiklik gösteren farklı ürünler bulunmaktadır. Boron içeren Dermobor ürünü in vitro ve in vivo çalışmalarıyla yara iyileşmesinde etkili olduğunu kanıtlamıştır ve Türkiye'de piyasaya sunulmuştur. Dermobor akut deri yarası iyileşmesi sırasında gerçekleşen enfeksiyonların kontrolü, fibroblast migrasyonunu, antioksidan enzim aktivitesini, büyüme faktörü expresyon miktarını artırarak yaranın iyileşmesini artırır. Dermobor aynı zamanda epitilizasyonu arttırma, anjiyogenezi hizlandırma özellikleriyle yanak yara yönetiminde de etkilidir. Dermobor tedavisinin radyasyona bağlı yara reaksiyonlarında da etkili olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Bu çalışmada Dermobor, pazar potansiyeli akut ve kronik yaralar için pazarda kullanılan ürünlerin satışlarına göre değerlendirilmiştir. Topikal antibakterial, dermotolojik ürünler ve yara iyileştirici ürünlerin satışları dünya sağlık örgünün ATC sınıflandırılmasına dayanarak IQIVIA databasinden elde edilmiştir. Pazarların birlikte analizi soncunda 2018 yılında bu ürünlerin satışlarının bir önceki yıla oranla %18 büyümüş olduğu ve 258 milyon Türk Lirasına ulaşmış olduğu gösterilmiştir. Aynı Pazarın 34 ülkeden oluşan dünya datasına baktığımızda bu pazarın 3,5 bilyon Euro değerinde olduğunu görmekteyiz. Eczanede bu olandaki ürün seçimindeki tüketici davranışlarının sorgulandığı online arnketi 381 kişi cevaplamıştır. Tüm bu araştırmalar sonucunda Dermobor doku yenilenmesini sağlayan ve yaranın iyileşmesini düzenleyen bir yara iyileştiri ürün olarak ülcerlerde, fistüllerde, yanıklarda, ödemlerde, operasyonalardan sonra yara iyileşmesinde konumlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Acute and chronic wounds are critical medical problems throughout the world due to leading serious mortality and morbidity along with economic burden. Acute wounds do not always need professional treatment, but chronic wounds are mainly accompanied by infection resulted in continuous tissue degradation. There are a variety type of wound healing products performed according to the severity of the wound at the moment. Boron containing product Dermobor demonstrated the wound healing effect in vivo and in vitro wound model and it has been newly launched in Turkey. Dermobor enhances acute cutaneous wound healing by preventing infections in wound areas and increasing fibroblast migration, antioxidant enzyme activity, growth factor expression levels. Carbopol-based hydrogel formulated with boron and pluronic block copolymers is also effective for burn wound management with its enhanced epithelization, wound closure, and angiogenesis feature. Treatment with Dermobor also successfully diminished radiation-induced skin reactions. In this study, Dermobor business and market potential researched based on acute and chronic wound healing product sales that has been already in the market. Topical antibacterials, dermotolgical preparation, antiseptics and wound healing ATC classification has been analyzed in this study utilized from IQIVIA databases. The made-up market consisting from those products has increased %18 its value and reached 258 million Turkish Lira in 2018. Considerin the same market for the world data of those market costs 3 billion Euro in value. Consumer behaviour in the pharmacy to the selection a product from those market has been commented on the result of online survey which has 381 respondents. Dermobor positioned as a wound healing product which regenerates tissue and stimulates the healing of: ulcers, wounds, fistulas, burns, inflamations, surgery, grafting, radioepitelitis in various medical specialties.