Tozaltı kaynağı ile kaynaklanan petrol boru hatlarında kullanılan X70m çeliğinin mikroyapı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the microstructure and mechanical properties of X70m steel used in petroleum pipelines welded with submerging welding
  1. Tez No: 616971
  2. Yazar: KELANI G K ELATTOUSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Genel olarak, boru hatları olmadan dünyanın petrol ve gaz ihtiyacını karşılayamayız. Ayrıca boru hatları, güvenli enerji iletim yöntemidir. Spiral dikişli çelik borular petrol ve doğalgaz iletim hatlarında yaygın birşekilde kullanılmaktadır. Kaynak parametreleri ve kullanılan malzemelerin özellikleri boru hattının kalitesinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada tozaltı ark kaynağı ile birleştirilen petrol boru hatlarında kullanılan X70M çeliğinin mikroyapı ve mekanik özelliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için kaynaklı bağlantıya ve ana malzemeye çekme, sertlik ve çentik darbe testleri uygulanmıştır. Mikroyapısal karakterizasyon işlemlerinde optik mikroskop (OM) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılmıştır. Elde edilen çekme sonuçlarına göre kopma ana malzeme üzerinden gerçekleşmiş ve kaynaklı birleştirmenin dayanımı ana malzemeden daha yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte ana malzemeye kıyasla kaynak metalinin sertliği yüksek, tokluğu ise düşük elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In general, without the pipelines, we cannot afford the world's demands of oil and gas. Furthermore, the pipelines are safely energy transmission methods. Spiral welded steel pipes are widely used in oil and natural gas transmission lines. The welding parameters and the properties of the materials used play an important role in the quality of the pipeline. In this study, it was aimed to determine the microstructure and mechanical properties of X70M steel used in oil pipelines combined with submerged arc welding. To achieve this goal, the welded joint and the main material were subjected to tensile, hardness and notch impact tests. Optical microscopy (OM) and scanning electron microscope (SEM) were used for micro structural characterization processes. According to the tensile results obtained, the breakage was become on the main material and the strength of the welded joint was found to be higher than the main material. However, compared with the main material, the hardness of the weld metal was higher and the toughness was lower.