Kahramanmaraş'ta ikinci ürün koşullarında bazı mısır (Zea mays) çeşitlerinde verim ve bazı tarımsal karakterlerin belirlenmesi üzerine araştırma
Research on yield and some agricultural characteristics of some corn (Zea mays) varieties in second product conditions in Kahramanmaraş
- Tez No: 617007
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tahıllar içerisinde birim alan başına düşen gelir miktarı yüksek olan bitkilerden birisi olan Mısır (Zea mays L.) Buğdaygiller Gramineae familyasının Maydeae oymağına giren, değişik iklim kuşaklarına adapte olmuş bir bitkidir (Shaw, 1988). Mısır çok yönlü kullanım alanının yanında geniş adaptasyon yeteneği ve yüksek verim potansiyeli sebebiyle dünyada değişik enlem ve boylamda tarımı yapılan bir bitkidir. Mısır onlarca kullanım alanı ve pek çok endüstri kolunun hammaddesi olan popüler bir kültür bitkisidir. Sanayinde kullanılmasının yanında insan ve hayvan beslenmesinde önemli rol oynar. Önemli bir sıcak iklim tahılı olan mısır, üretim bakımından dünyada buğdaydan sonra ikinci, Türkiye' de ise buğday ve arpadan sonra üçüncü sırada yer almaktadır (Dellal ve ark., 2001). Ülkemizde, 2017 yılı TUİK verilerine göre 640 bin hektar alanda 5.9 milyon ton dane mısır; 486 bin hektar alanda ise 221 bin ton hasıl (yem için kullanılan yeşil mısır) silaj, 23.1 milyon ton silajlık (yem için kullanılan silolamaya uygun yeşil mısır) üretimi yapılmıştır (Anonim, 2018).
Özet (Çeviri)
Corn (Zea mays L.) is one of the plants with high income per unit area in cereals. Corn is a plant that is cultivated at different latitude and longitude in the world due to its wide adaptability and high yield potential besides its versatile usage area. Corn is a popular cultivation plant which is the raw material of dozens of uses and many industries. Besides being used in industry, it plays an important role in human and animal nutrition. Important in a warm climate with corn grain after wheat production in the world in the second, in Turkey, which ranks third after the wheat and barley (Dellal et al., 2001). In Turkey, according to 2017 TUIK data, 5.9 million tons of grain maize on 640 thousand hectares; In 486 thousand hectares of land, 221 thousand tons of crop (green corn used for feed) silage and 23.1 million tons of silage (green corn suitable for silage used for feed) were produced (Anonymous, 2018).