Ülkemiz zeytin sineği (Bactrocera oleae) popülasyonlarındaki genetik çeşitliliğin sitokrom oxidaz I, II ve tRNA-Leu genlerinin kısmi baz dizi analizi yardımı ile saptanması
Cytochromeoxidase I, II and THE tRNA-Leu gene parti̇al base sequence analysi̇s i̇s help for preli̇mi̇nary determi̇nati̇on of geneti̇c di̇versi̇ty i̇n populati̇ons of oli̇ve frui̇t fly (Bactrocera oleae) of our country's
- Tez No: 617031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VATAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Zeytin sineği (Bactrocera oleae) dünya üzerinde zeytin bitkisinin yetiştiği birçok alanda büyük ekonomik kayıplara yol açan önemli bir tarım zararlısıdır. Bu canlının ciddi ekonomik kayıplara yol açmasının en önemli nedeni larvanın zeytin meyvesinin mezokarpı içerisinde beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Böcek popülasyonlarının genetik yapılarının anlaşılması bu organizmalarla mücadele yönetim stratejilerinin belirlenmesi açısından önemli bir husustur. Çalışmamızın temel amacı ülkemiz zeytin sineği popülasyonlarının genetik yapısının mitokondriyal DNA baz dizi analizi yapılması suretiyle belirlenmesidir. Elde ettiğimiz sonuçlar ülkemizde Akdeniz ve Ege Bölgesi zeytin sineği popülasyonlarının orta düzeyde bir genetik farklılaşma gösterdiğine işaret etmiştir. Bununla birlikte çalışmamız sonucu elde edilen mitokondriyal DNA baz dizileri daha önce dünyanın başka bölgelerinden elde edilen mitokondriyal DNA dizleriyle karşılaştırıldığında bu organizmanın Kuzey Akdeniz havzasında doğu-batı doğrultusunda yayılmış olabileceği görülmüştür. Aynı zamanda sonuçlarımız Ege Bölgesi ve İran popülasyonları arasında yakın bir genetik ilişki olduğuna da işaret etmiştir. Bu durum İran popülasyonlarının da orijin noktasının ülkemizin batı kıyılarının olabileceğini işaret etmektedir. Bu organizmanın yeryüzünde yayılış güzergahının daha net olarak anlaşılabilmesi için farklı genetik belirteçler ve analitik yaklaşımlar sunulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The olive fly (Bactrocera oleae) is among the most harmful pest of olives in most olive-growing areas worldwide. The larvae of this fly, which feeds in the mesocarp of olive fruits, is responsible for important economic damage to olive production. Examining the genetic structure of olive fly populations is a pre requirement for the establishment and success of pest management strategies. In this study our aim was to investigate the population genetic structure of olive flies collected over a wide geographic area from Turkey, a representative of eastern Mediterranean region, using two mitochondrial DNA sequences as genetic markers. The results indicated a high level of genetic variability in olive fly populations and a moderate level of genetic differentiation between Mediterranean and Aegean populations in Turkey. Previously published sequences from across the world were also merged with the sequences obtained in the present study into the data matrix. Strong population substructure and a significant correlation between geographic and genetic distances were revealed in southern European populations of B. oleae, which implies the possibility of a westward expansion of the species in the continent. Furthermore, our results showed a very close genetic relationship between the Iranian and Aegean populations, suggesting that B.oleae was introduced to Iran from western parts of Turkey. However, additional markers and analytical approaches are required to determine the exact colonization route of olive fly.