Optik disk tespiti ve retina kan damarlarının bölütlenmesi için optimum yöntemin bulunması
Finding the optimum method for optic disc detection and retina blood vessel segmentation
- Tez No: 617057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT HARDALAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
OPTİK DİSK TESPİTİ VE RETİNA KAN DAMARLARININ BÖLÜTLENMESİ İÇİN OPTİMUM YÖNTEMİN BULUNMASI (Doktora Tezi) Javad RAHEBI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2015 ÖZET Retina görüntülerinde optik diski incelemek için çeşitli yöntemler ve algoritmalar vardır. Son yıllarda, akıllı algoritmaların kullanılmasına büyük önem verilmiştir. Bu çalışmada, ateşböceği algoritmasını kullanarak insanın retina görüntülerinde optik diski incelemenin yeni ve otomatikleştirilmiş bir yöntemi araştırılmıştır. Yeni ortaya çıkan bir akıllı algoritma olan ateşböceği algoritmasında ateşböceklerinin sosyal davranışlarından ilham alınmıştır. Bu algoritmanın popülasyonu, her biri belirli oranda ışık veya uygunluk sahibi olan ateşböceklerini içermektedir. Bu yöntemde, böcekler ikişer ikişer karşılaştırılmış ve daha az çekici olan böceğin daha çekici olana doğru hareket ettiği gözlenmiştir. Son olarak, sorgulanan problemle ilgili en iyi tepkiyi sunan böceklerden biri en çekici olarak seçilmiştir. Burada, ateşböceklerinin aydınlatmaları yerine retina görüntü piksellerinin yoğunluğunu kullanılmıştır. Bulundukları yerdeki dalgalanmalara göre bu böceklerin hareketleri, görüntülerde farklı ışık yoğunluk değerleri ortaya çıkarmıştır. Optik disk retina görüntülerinde en parlak alan olduğundan, tüm böcekler en parlak alana yönelmiştir ve görüntüdeki optik diskin yeri belirlenmiştir. Bu çalışmada, eşdizimlilik matrisinden sağlanan özelliklere dayalı olarak, retinadaki damarları çıkarmak için denetimli bir yöntem kullandık. Retina görüntülerinden özellik çıkarmayla ilgili yapılan araştırmalar göz önüne alınarak, retina görüntülerinden damarların doğru biçimde çıkarılması için bir algoritma önerilmiştir. İlk olarak, görüntülere bazı ön işlemler uygulanmıştır. Bunu yapabilmek için, ilk başta renkli görüntülerin en iyi alt bantları seçilmiştir. Sonra, açıklanmış olan lokal işlem fonksiyonunu uygulayarak retina görüntülerindeki parlaklık değişikliklerini düzelttik.
Özet (Çeviri)
FINDING THE OPTIMUM METHOD FOR OPTIC DISC DETECTION AND RETINA BLOOD VESSEL SEGMENTATION (Ph.D. Thesis) Javad RAHEBI GAZİ UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES July 2015 ABSTRACT In this thesis we will investigate the identification of the optic disc in retina images by means of firefly algorithm. In order to identify the optic disk in retina images there are various methods and algorithms. In recent years, much attention has been attached to the utilization of the intelligent algorithms. Also, firefly's intelligent algorithm as a new emerging intelligent algorithm has been inspired by fireflies' social behavior. The population in this algorithm includes the fireflies, each of them having specific rate of lightening or fitness. In this method the insects are compared two by two and it is observed that the less attractive insect moves towards the more attractive one. Finally, one of the insects is selected as the most attractive one which presents the optimum response regarding the problem in question. Here we used the light intensity of retina image pixels instead of fireflies. The movements of these insects by local fluctuations produce different light intensity values in images. Since, the optic disk is the brightest area in retina images, so all insects move towards this direction and the place of the optic disk in the image is specified. In this thesis we used a supervised method based on the features derived from co-occurrence matrix to extract retina's blood vessels. Given the researches done concerning the feature extraction from retina images, an algorithm was proposed in order to obtain an accurate extraction of blood vessels from retina images. First some pre-processes were applied on the images. To do so, first the best sub- band of the color images was selected. Then by applying the introduced local processing function we modified brightness changes in retina images.