GNSS ölçüleriyle fayların izlenmesi: Karaburun Fayı Örneği
Monitoring of faults with GNSS measurements: Karaburun Fault Case
- Tez No: 617059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada, Karaburun fayı yakın çevresine daha önceki çalımlarda kullanılmak üzere tesis edilen 6 adet GNSS ölçü noktası kullanılmıştır. (2018-2019 yılları arasında) 3 kampanya GNSS ölçüleri yapılarak noktaların hızları tespit edilmiştir. elde edilen hızlar yardımıyla yamulma analizi yapılmıştır. Yamulma analizi sonucunda Karaburun yarımadası üzerinde KD-GB baskın açılma KB-GD sıkışma rejiminin hakim olduğu görülmektedir. Bölgede meydana gelen depremlerin çözümleri ile yamulma alanları karşılaştırıldığında, meydana gelen depremlerin genelde denizde ve karada Karaburun fayı üzerinde hiçbir deprem olmaması nedeniyle uyum olmadığı görülmüştür. Yapılan jeolojik çalışmalar sonucunda Karaburun fayını kuzey bölümünü KD-GB açılmaları olan normal fay, güney bölümünde ise KD-GB açılma, KB-GD sıkışmaları olan sol yanal atımlı kinematik çözümler elde edilmiştir. Bu kinematik analizler yamulma sonuçları ile uyum içindedir. Sonuçların Jeolojik çalışmalar uyum içinde olması yamulma analizinin doğruluğunu göstermektedir. Bu uyum göze alınırsa yamulma analizleri, Karaburun yarım adası üzerinde meydana gelecek depremlerin sol yanal atım bileşenine sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, 6 GNSS measurement sites, which had been established in previous geodetic studies, were used to determine the tectonic movements of Karaburun fault. The velocities of the GNSS sites were determined based on 3-campaign of GNSS measurements and the strain analysis was performed using the obtained GNSS velocities. As a result of the strain analysis, it is seen that the NE-SW trending dominant extensional and NW-SE trending compressional regimes dominate the Karaburun peninsula. When the solutions of the earthquakes occurred in the region and the strain fields were compared, it was observed that the earthquakes occurred were not compatible due to the fact that there were no earthquakes on the Karaburun fault, both at sea and on land. As a result of the geological studies, the kinematic solutions have been obtained showing that the northern part of the Karaburun fault is the normal fault with NE-SW trending extension and the southern part is a left lateral strike fault as a result of NE-SW trending extension and NW-SE trending compression. The results of this kinematic solution are in agreement with the strain results; therefore the compatibility of these results with the geological studies validates the accuracy of strain analysis. Based on the compatibility in the results, the strain analysis shows that earthquakes that will occur on the Karaburun peninsula may have a left lateral strike component.