Investigation of physical, mechanical and durability properties of self-compacting concretes produced with recycled concrete aggregate
  1. Tez No: 617060
  2. Yazar: FURKAN SAMİ ÇİVİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET RAİF BOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yapılan tez çalışmasında geri dönüştürülmüş beton agregası (GDBA) kullanılarak kendiliğinden yerleşen beton (KYB) üretimleri yapılmıştır. Çalışmada kalker esaslı kırmataş agregasının (4-11,2 mm) yerine hacimce % 0, 20, 40, 60, 80 ve 100 oranlarında GDBA'lar kullanılmıştır. GDBA'lar C25 ve C30 beton sınıfına sahip atık durumda bulunan beton numunelerinden üretilmiştir. Bu çalışmada GDBA'ların kullanılması ile üretilen KYB'lerin taze, fiziksel, mekanik ve dayanıklılık özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. KYB serilerinden Ø100x200 mm boyutlarında silindir ve 150x150x150 mm boyutlarında küp numuneler üretilmiştir. Üretilen numunelere 28 gün boyunca 20±2 oC sıcaklığa sahip kirece doygun su havuzlarında standart kür uygulanmıştır. Kür süresinin sonunda numuneler üzerinde yayılma, V hunisi akış süresi, birim ağırlık, ultrases geçiş hızı, basınç dayanımı, Schmidt yüzey sertliği, yarmada-çekme dayanımı, hızlı klorür geçirimliliği, elektriksel özdirenç, görünen porozite, su emme ve kılcal su emme deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak bu agregaların KYB üretimlerinde kullanılabileceği görülmüştür. Atık olan bu betonların KYB üretimlerinde agrega olarak kullanılması ile çevresel ve ekonomik katkıların sağlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, self-compacting concrete (SCC) was produced by using recycled concrete aggregate (RCA). In this study, RCAs were used in 0, 20, 40, 60, 80 and 100% by volume instead of limestone based crushed stone aggregate (4-11,2 mm). RCAs are produced from waste concrete specimens in C25 and C30 concrete class. Changes in fresh, physical, mechanical and durability properties of SCC produced by using RCAs were investigated. Cylinder specimens of Ø100x200 mm dimensions and cube specimens of 150x150x150 mm dimensions were produced from SCC series. The specimens were subjected to standard curing in lime saturated water pools with a temperature of 20 ± 2 oC for 28 days. At the end of the curing time slump flow, V-funnel, unit weight, ultrasonic pulse velocity, compressive strength, Schmidt surface hardness, splitting-tensile strength, rapid chloride permeability, electrical resistivity, apparent porosity, water absorption and capillary water absorption tests were performed. As a result, it was seen that RCAs can be used in the SCC production. It is thought that environmental and economic contributions can be provided by using waste concrete as aggregate in SCC production.