Kentsel kalkınma modeli olarak Cittaslow ve Çavdarhisar'da uygulanabilirliği
Urban development model as a Cittaslow and applicability in Çavdarhisar
- Tez No: 617070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANTÜRK CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tezin amacı nüfus yoğunluğu az olan; buna mukabil sosyal, tarihsel, ekonomik ve kültürel açıdan zengin bir geçmişe sahip olan kentlerde uygulanabilen Cittaslow'un Çavdarhisar ilçesinde uygulanabilirliliğini araştırmaktır. Araştırmanın yöntemi öncelikle literatür taraması olup konuyla ilgili çeşitli verilerin derlenmesidir. Araştırmanın evreni ise kentsel kalkınma modeli olarak Cittaslow uygulamalarıdır. Araştırmanın örneklemini de Cittaslow'un Çavdarhisar İlçesinde uygulanabilirliği oluşturmaktadır. Araştırma 4 bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde kent, kalkınma, kentsel kalkınma, kent ekonomisi, sürdürülebilirlik konuları ele alınmıştır. İkinci Bölüm ise Cittaslow uygulamalarının kavramsal ve teorik alt yapılarından meydana gelmiştir. Bu bağlamda Cittaslowla ilgili akademik niteliği bulunan ulusal ve uluslararası kitaplar, makaleler ve tezler İkinci Bölüm içinde kullanılmıştır. Araştırmanın Üçüncü Bölümü Kütahya'nın bir ilçesi olan Çavdarhisar'ın tanıtılması ve Cittaslow ile ilişkisidir. Bu amaçla Çavdarhisar'a ait istatistiki veriler, ilçenin tarihsel geçmişi, ilçeyi tanıtan diğer araştırmalar bu bölümde kullanılmıştır. Daha sonra elde edilen bilgiler incelenmiş, Çavdarhisar'ın Cittaslow'a uygunluğu tartışmaya açılmıştır. Araştırmanın son bölümünde ülkemizdeki Cittaslow kenti Seferihisar Cittaslow'dan elde ettiği faydalar, Çavdarhisar'ın Cittaslow uygulamalarına ne kadar yakın olduğu ve konu ile ilgili bulgular, öneriler ve sonuç tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the applicability of the Cittaslow, generally applied in the cities with less population density, whereas, with a rich social, historical, economic and culturel past, in Çavdarhisar county. The method of the research is at first a literatüre review, various data narration. Research population is urban development model as Cittaslow applications. Research sample is the applicability of Cittaslow in Çavdarhisar county. Research has occured in four chapters. In the first chapter, the subjects as town, development, urban development, urban economy and sustainability have been handled. The second chapter has occured of the conceptial and theoretical infrastructures of Cittaslow applications. In that context, academicaly related national and international books,articles and thesises have been used in the this chapter. The third chapter is the relation of the introduction of Çavdarhisar, county of Kütahya and the Cittaslow. To this end, statistical data of Çavdarhisar, the historical past and other introductry studies of the county have been used in this chapter. Then, the information obtained examined the suitability cavdarhisar cittaslow were discussed. In the last section of the survey, seferihisar cittaslow town in our country the benefits that you obtain from cittaslow, how cittaslow cavdarhisar practices on the subject of the findings, recommendations and conclusion have been discussed.