The effects of computer assisted language learning (CALL) on vocabulary teaching
Sözcük öğretiminde bilgisayar destekli dil öğrenmenin etkisi
- Tez No: 617091
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bilgisayar destekli dil öğrenimi, yabancı dil öğreniminde ve öğretiminde giderek daha büyük bir role sahip olmaktadır. Yabancı dil öğreniminin olmazsa olmazlarından olan sözcük öğrenimi ve öğretimi için bir alternatif doğurmuş olan bilgisayar destekli dil öğrenimi, günümüzde yabancı dilde sözcük öğretiminde sıkça başvurulan bir yöntem olmuştur. Söz konusu çalışmanın amacı bilgisayar destekli sözcük öğreniminin, yabancı dilde sözcük öğrenimini kolaylaştırıp kolaylaştırmadığını; bilgisayar destekli sözcük öğreniminin geleneksel sözcük çalışma yöntemi olan kelime listesiyle sözcük öğrenimiyle karşılaştırıldığında daha etkili olup olmadığını ve son olarak, öğrencilerin yabancı dil eğitiminde bilgisayar destekli sözcük öğrenimine pozitif yaklaşımları olup olmadığını incelemektir. Bir diğer deyişle, bu çalışma ile geleneksel bir sözcük çalışma yöntemi olan kelime listesiyle sözcük öğreniminin, bilgisayar destekli sözcük öğrenimiyle kıyaslanarak, bilgisayar teknolojisi ve onun getirdiği dil öğrenme programlarının öğrencilerin sözcük öğrenimi üzerine olan etkisinin araştırılması ve öğrencilerin teknoloji ile sözcük öğrenimine olan tutumlarının incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında, A2 dil seviyesinde olan 80 öğrenci rastgele deney yada kontrol gruplarına atanmıştır. Deney grubu hedef sözcükleri çalışmak için bilgisayar destekli sözcük öğrenme aracı kullanırken kontrol grubu aynı sözcükleri geleneksel kelime listeleriyle çalışmıştır. Ön test ve son testlerin karşılaştırılması ile sonuca varılmıştır. Sonuçlar, deney grubunun kontrol grubundan daha iyi sonuç çıkardığını göstermiştir. Deney grubuna verilen tutum anketi sonuçları ise öğrencilerin bilgisayar destekli sözcük öğrenimini eğlenceli ve etkili bulduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Computer Assisted Language Learning (CALL) is constantly gaining more significance in foreign language teaching and learning. In recent years, CALL has come to the forefront of language teaching and learning. Computer Assisted Vocabulary Learning (CAVL), which is one of the most common applications of CALL is now an integral part of EFL education. The purpose of this study is to investigate whether CAVL facilitates vocabulary learning in foreign language education; explore whether it is more effective or not when compared to vocabulary learning with traditional wordlists and finally find out whether or not learners have positive attitudes towards CAVL in foreign language education. A sample of 80 students studying in A2 level participated in the study and they were assigned to either control or experimental group randomly. While the experimental group utilized a computer assisted vocabulary learning tool to study the targeted vocabulary, the control group used traditional wordlists to study the same vocabulary. The results were analysed through the comparison of pre-test and post-test results. The results reveal that experimental group performed better than the control group. The results of the attitude questionnaire given to the experimental groups show that students find Computer Assisted Vocabulary Learning fun and effective.