Basamak ve alt yapıları farklı zirkonya restorasyonların kırılma direncinin incelenmesi
The evaluation of finish line and framework design on the fracture strengths of zirconia restorations
  1. Tez No: 617094
  2. Yazar: SENA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBİN SITKI ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmamızın amacı farklı basamak ve alt yapıların zirkonya restorasyonların kırılma direncine etkisini incelemektir. Aynı zamanda çalışmamızda monolitik zirkonya restorasyonların da kırılma direnci incelenmiştir. Bu amaçla chamfer (C), shoulder (S) ve knife-edge (K) preparasyon tipleri uygulanarak 3 diş örneği hazırlandıktan sonra, her grup için 22 adet silikon ölçü alınmıştır. Bununla birlikte monolitik (M) zirkonya restorasyonların üretimi için chamfer grubundan 11 adet ölçü daha alınmıştır. Ölçüler döküm güdükleri elde etmek için kullanılmıştır. Anatomik ve non-anatomik zirkonya alt yapılar inCoris ZI blokları kullanılarak, monolitik restorasyonlar ise inCoris TZI bloklar kullanılarak CEREC 4.2 CAD/CAM sistemiyle üretilmiştir. Restorasyonlar tamamlandıktan sonra döküm güdüklere simante edilmiştir. Örneklere 5 - 55 °C derece aralığında 10.000 devir ısıl döngü işlemi ve 1 Hz frekansla 10-110 N arasında 10.000 devir siklik yükleme uygulanmıştır. Yaşlandırma prosedürlerinin ardından restorasyonlara universal test cihazında (Schimadzu) statik yükleme altında, 10° eğimle kırma testi uygulanmıştır. Grupların kırılma değerleri; CA=4456,82±1406,29 N; CN=3576,14±1092,44 N; SA=2598,37±660,346 N; SN=3154,26±1893,95 N; KA=3270,74±1294,81 N; KN=2666,48±1498,84 N; M=7582,25±1891,90 N bulunmuştur. Kırma testinin sonuçlarına göre, chamfer diş preparasyonu uygulanan grup istatistiksel açıdan anlamlı derecede yüksek kırılma değerlerini göstermiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of different finish lines and framework designs on fracture strengths of zirconia molar crowns. The fracture strength of monolithic zirconia crowns were also evaluated. Three prefabricate acrylic mandibular first molar teeth were prepared with a shoulder (S), chamfer (C) and knife-edge (K) finish lines. For each finish line, 22 silicone impressions were made in order to duplicate the prepared tooth into cobalt-chromium dies, additionally 11 impression were made from chamfer group to fabricate monolithic (M) crowns. Zirconium dioxide copings were fabricated with inCoris ZI blocks in anatomic and non-anatomic designs and monolithic crowns were fabricated with inCoris TZI blocks using CEREC 4.2 CAD/CAM technology. They were then veneered with IPS e.max Ceram. Finally, they were glazed and cemented with Panavia F 2.0 onto metal dies. All crowns were subjected to thermal cycling (5-55 °C, 10.000 cycles) and 10.000 cycles of cycling loading with 1 Hz crosshead-speed and a load of 10-110 N. Subsequently, all specimens were loaded at an angle of 10˚, until a fracture occurred in a universal testing machine (Shimadzu AG-IS 100). Failure types were examined with stereomicroscope. Scanning electron microscopy was used for further failure analyzing. The fracture load data were compared by a one-way analysis of variance test (ANOVA) at a significance level of 0.05. Mean fracture strength of groups were; CA=4456,82±1406,29 N; CN=3576,14±1092,44 N; SA=2598,37±660,346 N; SN=3154,26±1893,95 N; KA=3270,74±1294,81 N; KN=2666,48±1498,84 N; M=7582,25±1891,90 N. According to the results of the study chamfer group showed higher fracture strength than other groups (p0,05).