Milas yöresinde (Muğla) balık yetiştiriciliği yapan işletmelerin yapısal durumları ve sularının fiziko-kimyasal özelliklerinin incelenmesi
The investigation of some physical – chemical properties and aquaculture activites from fish farming waters in region mi̇las (Milas, Muğla)
- Tez No: 617118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma Mayıs, 2016 ve Şubat, 2017 tarihleri arasında, Milas (Muğla)'ta yeralan ve toprak havuzlarda yoğun çipura ve levrek yetiştiriciliği yapılan Milas Bölgesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanı olarak 4 istasyon seçilmiştir (Savran, Yaşyer, Ekinanbarı, Avşar). Belirtilen istasyonlardan alınan su örneklerinde Sıcaklık, Tuzluluk, pH, Çözünmüş oksijen, Nitrit-Azotu, Nitrat-Azotu, Amonyum-Azotu ve Ortho-fosfat değerleri ölçülmüştür. Ayrıca, buradaki su ürünleri yetiştiricilik faaliyetleri, balıkların büyüme performansları ve işletmelerin bazı yapısal özellikleri de belirlenmiştir. Bu bölgedeki su kalitesinin çipura ve levrek balığı yetiştiriciliği için uygun olduğu ve yetiştiricilik faaliyetlerinin su kaynaklarına ciddi anlamda olumsuzluğunun olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca, toprak havuzlardaki balık yetiştiriciliğin olumlu ve olumsuzlukları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between May, 2016 and February, 2017 in areas of Milas region in Mugla province and growing intensive sea bream and sea bass farming in ponds. 4 stations were selected as working area (Savran, Yaşyer, Ekinanbarı, Avşar). The water samples taken from the specified station were measured temperature, salinity, pH, saturated dissolved oxygen, concentrations of nitrite-N, nitrate-N, ammonium-N and ortho-phosphate. Also, it was determined that the activities of aquaculture, fish growth performances and structure feature of farming. In this region, water quality is suitable for the aquaculture of sea bream and sea bass farming in ponds and discharged waters were not serious problem in water resources. Also, it is assessment of positive and negative aspects of fish farming in ponds.