Metrobüs hat optimizasyonu
Metrobus line optimization
- Tez No: 617117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Özel bölünmüş yollarda İstanbul için hız kapasite ve performans bakımından diğer ulaşım modlarına örnek teşkil eden Metrobüs sisteminde, değişen kapasite ihtiyacı çeşitli iyileştirmeler yapılması gerekliliğini doğurmuştur. İstanbul'da hizmet vermekte olan Metrobüs sistemi ile günde yaklaşık olarak 950 bin yolcu taşınmaktadır. Bu sistemde yapılacak iyileştirmelerin fayda getirisi yapılan iyileştirmelere göre yolcu sayısı ve sistemin işletme maliyeti açısından asimetrik olarak artmaktadır. Bu çalışmada, Metrobüs işletme planının geliştirilmesi için bir matematiksel model önerilmiştir. Model atıl kapasite, sefer sayısı, kilometre ve maliyet minimizasyonu amaçları için farklı işletme senaryoları üzerinde değerlendirilmiştir. Metrobüs hattının en yüksek fayda ile çalışabilmesi için önerilen senaryo sonuçları karşılaştırılmıştır. Önerilen model yardımıyla işletme maliyetlerinde ciddi iyileştirmeler sağlanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Custom dual carriageway to İstanbul in other transportation modes in terms of capacity and speed performance exemplary Metrobüs system, various improvements need to be made in the changing capacity led to the requirement. In the city of Istanbul, approximately 950 thousand passengers are transported in BRT system per day. In this system, the return of benefit increases in terms of number of passengers and operating costs asymmetrically as the improvements takes place. In this study, a mathematical model has been proposed for the development of business plans Metrobüs. The model has been evaluated on different business scenarios for idle capacity, number of voyages, mileage and cost minimization purposes. The results of the scenario compared in order to work with the highest benefit of the Metrobus line. It has been shown that significant improvements can be achieved in operating costs with the help of the proposed model.