Tiroid nodüllerinde ince iğne aspirasyon biyopsisi güvenilirliğine nodül büyüklüğünün etkisi
Effect of nodule size on the reliability of fine-needle aspiration biopsy in thyroid nodules
  1. Tez No: 617135
  2. Yazar: SEYYİT MUHSİN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: UZMAN ALİ ERKAN UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tiroid nodülleri sık karşılaşılan bir durumdur. Nodüller, erişkinlerin %17-%67'sinde ultrasonografide tesadüfen saptanır. Tiroid kanseri sıklığı genellikle düşüktür. Büyük tiroid nodüllerinde tiroid karsinomu sıklığının daha yüksek olduğu gösterilmiştir. İnce iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) tiroid nodüllerinin değerlendirilmesinde altın standart başlangıç basamağıdır ve tanısal amaçla gerçekleştirilen gereksiz operasyonların sayısını önemli derecede azaltmıştır. Ne yazık ki, İİAB sitolojisi büyük nodüllerde yüksek bir yalancı negatiflik oranına sahip görünmektedir. Biz bu çalışmamızda İİAB'nin güvenilirliğini test etmek istedik. Özellikle büyük nodüllerde İİAB'ne benign/malign ayrımında ne kadar güvenile bileceğini görmek istedik. Kliniğimizde ameliyatı yapılan tiroid nodülü olan 402 hastanın 1466 nodülün retrospektif analizini yaptık. USG ile nodülü tesbit edilen hastaların preoperatif yapılan İİAB ile postop patoloji sonuçlarını karşılaştırdık. İİAB sonuçları ile postop patoloji sonuçları arasındaki uyuma baktık. McNemar testi ile İİAB nin postop patoloji ile uyumlu olduğunu gördük. Kappa uyum analizinde ise 3 cm altında İİAB ile postop patoloji arasında uyum olduğunu fakat 3cm üzerinde uyumsuz olduğunu gördük. Nodülleri 3cm den küçük ve büyük olarak gruplandırdık. Bu iki grubun duyarlılık, özgüllük, yalancı negatiflik ve yalancı pozitiflik oranları arasında ki farklılığın anlamlı olduğunu tespit ettik. Biz bu çalışma da İİAB nin 3cm üzeri nodüllerde yalancı negatiflik oranının fazla olduğunu tespit ettik. Bu yüzdende İİAB nin malign çıkması halinde anlamlı olduğunu ancak benign çıkması halinde fazlaca güvenilmemesi gerektiği sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
Thyroid nodules are a common entity. Nodules are detected incidentally on ultrasonography in 17% to 67% of adults. The incidence of thyroid cancer is generally low. The prevalence of thyroid carcinoma has been shown to be greater in large thyroid nodules.4 Fine needle aspiration biopsy (FNAB) is the gold standard initial step in the evaluation of thyroid nodules and has reduced the number of unnecessary operations performed for diagnostic purposes significantly. Unfortunately FNAB cytology seems to have a high false-negative rate in larger nodules. In this study we wanted to test the reliability of FNAB. Especially we wanted to see dependability of FNAB for discrimination of benign malign in big nodules. We have made retrospective analysis of 1466 nodules which belong to 402 patients who have been operated because of their thyroid nodules in our clinic. We compared the results of preoperative FNAB with results of postoperative pathology of nodules which were detected with USG. We looked the concordance of the results of preoperative FNAB between results of postoperative pathology. With McNemar test we have seen that FNAB is concordance with postoperative pathology. According to kappa agreement analysis we have seen that smaller than 3cm nodules is concordance between FNAB and postoperative pathology but bigger than 3cm nodules is incompatibility. We have grouped the nodules smaller and bigger than 3cm. That significant difference between these two groups has been determined that sensitivity, specificity, false negative and false-positive rates. In this study we found that high false negative rate of FNAB in bigger 3cm nodules. Therefore, this case of malignite FNAB result is significant but shouldn't be trusted too much in case of benign concluded.