İletişim amaçlı yapıların sanatsal bilimsel kültürel tanıtımı ve hacim tasarım ilkeleri
Artistical, scientifical and cultural defination and volume design principles of comunication aimed buildings
  1. Tez No: 61716
  2. Yazar: SARP ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN UNANSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
vıı ÖZET: Bu çalışma; giriş ve altı bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın sonunda sözlük bölümü ve yararlanılan kaynakların belirtildiği bir bölüm vardır. Giriş Bölümü : Bu bölümde çalışmanın amacı özetlenmekte ve içerik konusunda bilgiler verilmektedir. Birinci Bölüm : Konferans ve seminer salonlarının ortaya çıkış nedenleri, tarihsel gelişimi hakkında bilgi verilmektedir. ikinci Bölüm : Bu bölümde oteller, sergi salonları, çok amaçlı sanat merkezleri gibi yapıların kongre amacına uyarlanması ve kullanımı ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Üçüncü Bölüm : Kongre ve seminer amaçlı merkezlerin giriş, dinlenme salonları, eşya depolan vb. gibi genel yapı elemanları ile ilgili kısa bilgiler verilmektedir. Oturma düzenleri için gerekli minimum hacimler belirtilmekte ve yerleşim planları ile ilgili ses, kapasite arttırımı, kullanım amacına uygun tipi.sahneyi görüş koşulları hakkında bilgiler yer almaktadır. Yine bu bölümde konuşma mesafesi, sesin hacmi, zemin seviyeleri gibi hacim oluşumunu etkileyen faktörler üzerinde durulmaktadır. Görme ile ilgili kriterler ve sahne hakkında bilgiler de bu bölümde yeralıyor. Oturma düzenleri ve mobilyalar hakkında da örnekler ve bilgiler bulunmaktadır. Dördüncü Bölüm : Akustik adı altında ele alınan bu bölümde iletişim merkezlerinin akustik özelliklerinin açıklaması yeralıyor. Ses ile ilgili genel bilgiler ve ses yalıtımının nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgiler veriliyor. Akustik açısından önemli olan ses emiciler ile ilgili bilgilerde bulunmaktadır.Beşinci Bölüm : Bu bölümde binanın dış ve iç aydınlatmasının nasıl olması gerektiği konusunda açıklamalar bulunmaktadır. İç aydınlatma, fuaye, tavan, duvar, sahne aydınlatması gibi altbaşlıklarla açıklamakta ve gün ışığının kullanımı, etkileri hakkında bilgi verilmektedir. Altıncı Bölüm : Havalandırma ve ısıtma başlıklı bu bölümde dış şartların, konfor ihtiyacının, mevsimsel değişimlerin, yüzey sıcaklıklarının ve hava hareketlerinin, bağıl nemin, taze hava gereksinmesinin katılımcılar üzerindeki etkileri ve bunlarla ilgili değerler açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
DC SUMMARY : This study consists of an introduction and six chapters. A glossary and a list of sources are found in a section at the and of the study. Introduction : In this section the goal of the study is summarized and information about the content is given. First chapter : Reasons behind the formation of conference and seminar halls and their historical development. Second chapter : In this section, information is given for the application and use of buildings such as hotels, exhibition halls, multi purpose art centers for the purpose of holding a congress. Third chapter : Brief information is given about general structural elements of congress and seminar centers such as entrance, rest halls, storages. Minimum volumes for seating layouts are given. There is information about sound, capacity increase, type of use, stage visibility concerning the layouts. Also, factors affecting the formation of volume such as, speaking distance, volume of sound, floor levels are explained. Visibility criteria and information about the stage is also found in this section. Examples and information about seating layouts and furniture is found in this chapter too. Fourth chapter : This chapter, named acoustics, explains the acoustical properties of the communications centers. General information about sound and how the sound should be carried out is given. Information about sound absorbers which are acoustically important are found here, too.Fifth chapter : In this chapter information is found concerning how the interior and exterior illumination of the building should be. Interior illumination is explained under foyer, ceiling, wall and stage illumination headings. Information about use and effects of daylight is given. Sixth chapter : This chapter under the heading of ventilation heating explains the effects of outside conditions, need for comfort, seasonal changes, surface temperatures and changes in weather, relative humidity, fresh air necessity on the attendants and gives values about these aspects.