İzlenimler 'Oda' [Film (VHS video kaset)]
- Tez No: 61721
 - Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÖZAYDIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Film, uzay boşluğunda asılı duran bir Osmanlı armasıyla başlar. Arma ve sembollerin doğadan kaynaklandığı, doğanın içinde barındır dığı yaratıcı ve yok edici özelliklerin bunlara yansıdığı söylenir. Sembol ve armalar dini ve manevi düşüncelerin bir ürünü olarak ortaya çıktı. Sonra, kendini tanrı sayan krallarla gelişip, yönetici sınıfın bir işareti oldu. Ardından görüntülerle bir sorgu odası tanımlanır. Sonra, üstü başı yırtılmış, çürük içinde bir kadın odaya girer. Bundan sonra kadın, odada bulunan adam tarafından sorguya çekilir. Adam kadına sürekli kocasını sormaktadır. Ruhsal açıdan sakat bir insan olan adam, kadının üzerinde egemenlik kurmaktan, onu aşağılamaktan zevk almaktadır. Adeta bir kedi - fare oyunu oynamaktadır. Kadın ise insanın en temel ihtiyacı olan özgürlüğünü yitirmiştir. Filmin sonunda kadın, bir anne için dayanılmaz olan, evlat acısını yaşar. Oğlunun öldüğünü sezer. Film kadının acı ve tepki dolu gözleriyle sona erer. IV
Özet (Çeviri)
SYNOPSIS Film begins with an Ottoman armorial, floating in the space. It is believed that these armorials and symbols reflect natures creative and destructive properties. These armorials and symbols emerged as relig ious and sentimental thoughts, and became the symbols of the divine admin istrative class. Then there is a description of an interrogation room. A woman comes in, bruised all over, and wearing ripped and thorn clothes. After that she gets interrogated by the man in the room. Man keeps on asking about her husband, and this psychologically sick man gets great pleasure by abusing and humiliating her. He is like a mean cat playing around with a poor mouse. At that moment she feels like she lost the basic need of an human being; freedom. Than she suffers for her son as she realises that he was killed. Film finishes with the pain and hatred in her eyes.