Kültürel varsayım boyutları üzerine bankalarda gerçekleştirilmiş bir çalışma
- Tez No: 61723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, örgüt kültürü varsayımlarının bireycilik-toplulukculuk, kurallara bağlılık-durumlara bağlılık, mantık odağı-duygu odağı, özgün-yaygın, verilmiş statü- kazanılmış statü, içten güdümlü-dıştan güdümlü ve ardışık zaman anlayışı-senkronik (eşzamanlı) zaman anlayışı boyutlarının, üç değişik bankada, farklılık gösterip göstermediğini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca, bu yedi kültürel varsayım boyutunun çeşitli demografik değişkenlere göre (cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, iş pozisyonu, toplam çalışma süresi, o iş yerinde çalışma süresi) farklılığının ölçülmesi de hedeflenmiştir. Araştırmada açıklayıcı araştırma yöntemi kullanılmıştır ve örneklem grubu, gönüllülük esasına göre seçilmiştir. Araştırma, İstanbul'da bulunan bir yerli, bir yabancı ortaklı ve iki yabancı bankanın Genel Müdürlüklerinde çalışan toplam 140 kişiye uygulanmıştır. Sonuçlar, iki farklı şekilde değerlendirilmiştir; kültürel varsayım boyutlarının ortalamaları bazında ve kültürel varsayım boyutlarını oluşturan maddeler bazında. Üç farklı banka türüyle kültürel varsayım boyutlarının ortalamaları arasında, manidar bir farklılık bulunmamıştır. Madde bazında yapılan analizler sonucunda ise, kurallara bağlılık-durumlara bağlılık boyutunu içeren 6. madde ve verilmiş statü-kazanılmış statü boyutunu içeren 32. madde ile üç farklı banka türü arasında manidar bir ilişkiye rastlanmıştır. Demografik değişkenler bağlamında yapılan kıyaslamalar, kültürel varsayım boyutlarının ortalamaları ile iş pozisyonu (ast-üst), eğitim düzeyi ve araştırmanın yapıldığı bankalarda çalışma süresi arasında manidar bir farklılık olduğunu göstermiştir. Bu farklar ortalamalar bazında; iş pozisyonu ile bireycilik-toplulukculuk boyutu, eğitim düzeyi ile içten güdümlü-dıştan güdümlü boyutu ve araştırmanın yapıldığı iş yerinde çalışma süresi ile bireycilik-toplulukculuk boyutu ve özgün-yaygın boyutu arasında bulunmuştur. Ayrıca, madde bazında yapılan değerlendirmeler sonucunda, iş pozisyonu (ast-üst) ile bireycilik-toplulukculuk boyutunu içeren 4. madde, kurallara bağlılık-durumlara bağlılık boyutunun 8. maddesi, içten güdümlü- dıştan güdümlü boyutunu içeren 16. madde, duygu odağı-mantık odağı boyutunu içeren 22. madde ve de verilmiş statü-kazanılmış statü boyutunu içeren 33 madde arasında manidar bir farklılık olduğu bulunmuştur. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of the study is, to find out whether, three different kinds of banks have differantiating effects on individualism-collectivism, universalism-particularism, neutral-affective, spesific-diffuse, ascribed status-achieved status, inner directed-outer directed and sequential-synchronic dimensions of cultural assumptions and demographic varables (gender, age, educational level, job position, the number of years worked and the number of years worked at the present job). In the research, exploratory research method is used and the sampling unit is selected on voluntary basis. This research is conducted among 140 employees of one local, one foreign partnered and two foreign banks, in thier Head Offices which are in Istanbul. The findings are evaluated in two different forms, such as; on the basis of the avarages for the dimensions of cultural assumptions and on the basis of the items that make up the dimensions of cultural assumptions. According to the results of the research, there is no significant difference between the avarages of the dimensions of the cultural assumptions and three different kinds of banks. On the other hand, for the analysis that are made on the basis of the items, there is a significant relation between the 6th item which is in universalism-particularism dimension and 32nd item which is in ascribed status- achieved status dimension with three kinds of banks. The comparisons made on the basis of the demographic variables revealed that, there is a significant difference between the avarages of the dimensions of cultural assumptions and job position, educational level and the total years worked in that spesific bank, where the research is conducted. These differences are observed on the basis of the avarages between job position and individualism-collectivism dimension; educational level and inner directed-outer directed dimension and finally, total years worked in that spesific bank and individualism-collectivism dimension and spesific-diffuse dimension. In addition to the above mentioned findings, as an outcome of the analysis made on the basis of the items, it is also found that, there is a significant difference between the job position and 4th item which is in individualism-collectivism dimension; 8th item which is in universalism-particularism dimension; 16th item which is in inner directed-outer directed dimension; 22th item which is in neutral-affective dimension and 33 rd item which is in ascribed status-achieved status dimension. II