Cfoa tabanlı immittans fonksiyon simulatörlerin tasarımları ve benzetimleri
Designs and simulations of the cfoa based immittance function simulators
- Tez No: 617247
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İlk olarak bu tez çalışmasında, tasarımlarda kullanılan ikinci nesil akım taşıyıcı, eviren tip birim kazançlı yükselteç, eviren tip birim kazançlı gerilim yükselteci ile sonlandırılmış ikinci nesil akım taşıyıcı ve akım geri beslemeli işlemsel yükselteç elemanları hakkında yeterli düzeyde temel bilgiler verilmiştir. Ardından bu çalışmada tasarlanan, bir ucu topraklanmış endüktans simülatörleri (üç adet bir ucu topraklanmış negatif endüktans simülatörleri ve iki adet bir ucu topraklanmış pozitif endüktans simülatörleri olmak üzere) sunulmuştur. Buna ek olarak sunulan bir ucu topraklanmış pozitif endüktans simülatörlerinin bant geçiren süzgeç uygulamaları da yapılmıştır. Sunulan bir ucu topraklanmış pozitif endüktans simülatörlerinin simülasyonları, DC simetrik güç kaynağı gerilimleri ±0.75 V olarak seçilmiş, 0.13 μm Uluslararası İş Makineleri Şirketi (IBM) teknoloji parametreleri kullanılarak SPICE programında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca sunulan birinci bir ucu topraklanmış pozitif endüktans simülatörünün zaman ortamındaki deneyi yapılmış ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur. Daha sonra tasarlanan bir ucu topraklanmış kapasite çarpanları (iki adet bir ucu topraklanmış negatif kapasite çarpanları ve iki adet bir ucu topraklanmış pozitif kapasite çarpanları olmak üzere) sunulmuştur. Ele alınan birinci bir ucu topraklanmış pozitif kapasite çarpanının simülasyonları, DC simetrik güç kaynağı gerilimleri ±0.75 V olarak seçilmiş, 0.13 μm IBM teknoloji parametreleri kullanılarak, ele alınan ikinci bir ucu topraklanmış pozitif kapasite çarpanının simülasyonları ise DC simetrik güç kaynağı gerilimleri ±9 V olarak ayarlanmış, AD844 modeli kullanılarak SPICE programında yapılmıştır. Buna ek olarak, sunulan ikinci bir ucu topraklanmış pozitif kapasite çarpanının zaman ortamındaki deneyi yapılmış ve elde edilen sonuçlar grafiksel olarak sunulmuştur. Tasarlanan devrelerin performansı ve çalışabilir olduğu yapılan simülasyonlar ve deneyler neticesinde görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Firstly, second-generation current conveyor, unity gain inverting amplifier, plus-type second-generation current conveyor with unity gain inverting amplifier and current feedback operational amplifier are introduced in this thesis. Secondly, simulated grounded inductors (three simulated negative grounded inductors and two simulated positive grounded inductors) are designed. In addition to this, band-pass filter applications of the proposed simulated positive grounded inductors are performed. Simulations of the proposed simulated positive grounded inductors are performed through SPICE program where 0.13 μm international business machines (IBM) technology parameters are used. DC symmetrical power supply voltages are chosen as ± 0.75 V. Furthermore, an experiment in time domain for the first proposed grounded positive simulated inductor is made. Then, grounded capacitance multipliers (two grounded negative capacitance multipliers and two grounded positive capacitance multipliers) are designed. Simulations of the first grounded positive capacitance multiplier are performed via SPICE program using 0.13 μm IBM technology parameters in which DC symmetrical power supply voltages are selected as ± 0.75 V. Similarly, simulations of the second grounded positive capacitance multiplier are performed also through SPICE program where AD844 model is used. Further, DC symmetrical power supply voltages are chosen as ± 9 V. An experiment in time domain for the second proposed grounded capacitance multiplier is made. The results of many SPICE simulations and the experimental test show that performances of the proposed circuits are good.