Metrik tensör üzerine
On metric tensor
  1. Tez No: 617246
  2. Yazar: MUHAMMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında Einstein Alan Denklemi incelenmiştir. Bu denklemin sol tarafındaki terimlerin tamamı uzayın geometrisi ve sağ tarafı ise tamamen fiziksel terimleri içermektedir. Öncelikle bu denklemin anlaşılabilmesi için denklemdeki matematiksel ve fiziksel terimler basitçe açıklanmıştır. Sonraki bölümlerde Riemann geometrisinin önemli konuları olan ve bu denkleme şekil veren Riemann Manifold ve Pseudo-Riemann Manifold, Paralel taşıma, Koneksiyon ve Kovaryant türev, Eğrilik ve Torsion, Levi-Civita Koneksiyonları konu başlıkları incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı kara delikler ile ilgili büyük keşiflerin yapıldığı son yıllarda, en azından Einstein Alan Denkleminin matematiksel olarak ne olduğunu tanımlayabilmektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Einstein's field equation is examined. All of the terms on the left side of this equation relate to the geometry of space, and all of the terms on the right side are physically related terms. These mathematical and physical terms in the equation are explained simply because it is primarily intended to understand this equation. In the following sections, important subjects of Riemannian geometry, Riemann Manifold and Pseudo-Riemann Manifold, Parallel transport, Connection and Covariant derivative, Curvature and Torsion, Levi-Civita Connections are mentioned. In addition, these subjects formed Einstein's field equation. In fact, the aim of this thesis is to explain at least what Einstein's field equations are mathematically in recent years when important discoveries about black holes have been made.