Küçük çocuklar için kendilik algısı ölçeğinin Türkçeye uyarlanması ve okul öncesi çocuklarında kendilik algısının yaş cinsiyet premature doğma ve okula devam etme süresine ilişkin olarak incelenmesi
  1. Tez No: 61727
  2. Yazar: ALEV ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
135 BÖLÜM V ÖZET SONUÇ VE ÖNERİLER 5.1. Özet Bu çalışmanın genel amacı, Küçük Çocuklar İçin Kendilik Algısı Ölçeğinin Türkçeye uyarlanması ve farklı niteliklere sahip okulöncesi dönemi çocuklarına uygulanarak, çocukların kendilik algılarının farklı boyutları hakkında bilgi edinilmesidir. Çalışma iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada uyarlanması amaçlanan ölçek Türkçeleştirilirken yalnızca dil açısından eşdeğerlik değil, Türkiye'deki çocukların anladıkları ve kullandıkları ifadelerin seçilmesi amaçlanmıştır. Bunun sağlanması için 35 kişilik ön çalışma uygulaması yapılmıştır. Ölçek maddelerinin kültüre uygunluğu beş okul öncesi öğretmeni ve iki okul psikologu tarafından değerlendirilmiştir. Türkçeleştirilen formun, güvenirliği ve geçerliği konusunda, çeşitli çalışma gruplarından toplanan verilere dayanılarak kanıtlar elde edilmiştir. Daha sonra, güvenirliği ve geçerliği konusunda kanıtlar elde edilen ölçeğin farklı alt ölçekleri, farklı örneklem gruplarında uygulanarak bazı sorulara yanıt aranmıştır. Ayrıca ölçeğin ve alt ölçeklerinin, norm değerleri de hesaplanmıştır. Ölçeğin güvenirliğinin sınanması, orta SED'den, 4-6 yaşlarındaki 234 kişilik bir çalışma grubundan elde edilen verilere dayanılarak gerçekleştirilmiştir. İç tutarlık (homojenlik) sınaması, Cronbach Alpha katsayıları ile sınanmıştır. Tüm ölçeğin Cronbach Alpha katsayısı, tüm yaş grupları birlikte değerlendirildiğinde,.89 olarak hesaplanmıştır. Yaş grupları ayrı ayrı ele alındığında, Cronbach Alpha katsayıları,4 yaş için.87, 5 yaş için136.91, 6 yaş içinse.88 olarak hesaplanmıştır. Alt ölçekler için aynı teknikle ölçülen güvenirlik katsayıları ise; tüm yaş grupları birlikte değerlendirildiğinde,.64 ile,.78 arasında değişmiştir. Şöyle ki, iç tutarlık katsayısı, bilişsel yeterlik algısı için.73, bedensel yeterlik algısı için.64, akranlar tarafından kabul edilme algısı için,. 78, anne tarafından kabul edilme algısı için.75 olarak hesaplanmıştır. Ölçeğin iç tutarlık katsayıları, ingilizce formun iç tutarlık katsayıları ile oldukça benzerlik göstermektedir, örneğin tüm test için ingilizce formun Cronbach Alpha katsayısı.88, 4 yaş grubu için.86, 5 yaş grubu İçin.89 olarak hesaplanmıştır. Türkçe formun iç tutarlık katsayılarının az da olsa daha yüksek olduğu dahi söylenebilir. Ölçek maddelerinin güvenirliği ve geçerliği hakkında bilgi veren, madde- toplam puan güvenirliğine (Öner,1994, s.4) bakıldığında, tüm yaş grupları birlikte ele alındığında, tüm ölçek için, düzeltilmiş madde-toplam korelasyonlarının,.31 ile.59 arasında değiştiği saptanmıştır. Ayrıca maddelerin her biri; birer, birer ölçekten çıkarıldığında, tüm ölçeğin Cronbach Alpha katsayısında bir yükselme görülmemiştir. Bu sonuçlardan hareketle, tüm ölçek sözkonusu olduğunda, hiç bir madde ölçekten çıkarılmamıştır. Farklı yaş grupları için hesaplandığında, düzeltilmiş madde toplam korelasyonları, 4 yaş için,.31 ile.62 arasında değişmiş, 5 yaş için,.31 ile.73 arasında değişmiş, 6 yaş içinse,.20 ile.62 arasında değişmiştir. Altı yaş grubu için.20'lik madde-toplam korelasyonu gösteren ölçek maddesi, ölçekten çıkarıldığında belirlenen Cronbach Alpha katsayısı (.8791), ilgili maddenin ölçekte kalması durumunda belirlenen Cronbach Alpha katsayısından (.8771) çok az farklı olduğundan, bu madde de ölçekte bırakılmıştır. Sonuç olarak ölçekten hiç bir madde çıkarılmamıştır. Alt ölçekler için, düzeltilmiş madde-toplam korelasyonları, tüm yaş grupları için birlikte hesaplandığında, bilişsel yeterlik alt ölçeğinde,.31 ile.55137 arasında, bedensel yeterlik alt ölçeğinde,.30 ile.47 arasında, akranlar tarafından kabul edilme alt ölçeğinde,.36 ile.62 arasında, anne tarafından kabul edilme alt ölçeğinde,.34 ile.57 arasında değiştiği saptanmıştır. Alt Ölçeklerin hiçbirinin, Cronbach Alpha katsayısı, herhangi bir maddenin, o alt ölçekten çıkarılması sonucunda yükselmediği için, alt ölçekler düzeyinde de tüm maddeler korunmuş, ölçekten çıkarılmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn the present study, Harter's Pictorial Scale of Perceived Competence and Social Acceptance for Young Children was translated into Turkish and reliability,validity,norm values of the Turkish version were investigated. The different domains of the pre-school children's self- perceptions were also examined. The translation of the scale was accomplished in several stages. At first, the instructions and the items of the scale were translated into Turkish by three bi- lingual academics independently. This version of the scale was administered to a group of 35 children at 4-6 year-olds. Some items and words describing the four-points likert-type scoring instrument were changed with more representative ones on the basis of their appropriateness to the culture in order to make Turkish pre-school children understand them. Afterwards, the scale was administered to 234 children (approximately half boys, half girls) at 4-6 years of age from families of middle socio economic status in order to examine the internal reliability.