İnguinal herni ameliyatı yapılan hastalarda TENS uygulanmasının ameliyat sonrası ağrı ve hasta memnuniyetine etkisi
Effect of TENS application on postoperative pain and patient satisfaction in patients operated for inguinal hernia
  1. Tez No: 617289
  2. Yazar: EBRU KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Amaç: Çalışma inguinal herni ameliyatı yapılan hastalarda ameliyat sonrası Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimulasyonu (TENS) uygulamasının ameliyat sonrası ağrı ve hasta memnuniyetine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü girişim çalışması olarak planlanmış ve uygulanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini 1 Ocak 2015-1 Temmuz 2015 tarihleri arasında Türkiye'nin batı bölgesindeki bir devlet hastanesinin cerrahi kliniğine inguinal herni ameliyatı yapılmak için yatırılan ve çalışma kriterlerine uyan 26 girişim ve 26 kontrol olmak üzere toplam 52 birey oluşturmuştur. Araştırma öncesinde etik kurul onayı ve hastalardan onam alınmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, TENS öncesi ve sonrası ağrı ve yaşam bulguları kayıt formu ve Newcastle Hemşirelik Bakımından Memnuniyet Ölçeği (NHBMÖ) kullanılmıştır. Girişim grubundaki hastalara ameliyat sonrası 0.,2.,4.,8.ve 24. saatlerde 30'ar dakikalık süreler ile TENS uygulanmıştır Kontrol grubundaki hastalara ise aynı saatlerde plasebo olarak TENS uygulaması yapılmıştır. TENS uygulaması öncesi ve sonrası ağrı 10 cm lik Visual Analog Skala (VAS) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca ameliyat öncesi dönemde ve her TENS uygulaması öncesi ve sonrasında yaşam bulguları (sistolik, diyastolik kan basıncı, nabız, solunum ve oksijen saturasyonu) ölçülerek kayıt edilmiştir. Hastaya taburcu olmadan önce Newcastle Hemşirelik Bakımından Memnuniyet Ölçeği (NHBMÖ) uygulanarak hasta memnuniyeti değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Ki kare, Fisher'in kesin ki kare testi, Student t testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon işaretli sıra testi ve Friedman testi kullanılmıştır. Bulgular: Ameliyat sonrası TENS uygulamasının yapıldığı girişim grubundaki hastaların tüm ölçüm zamanlarındaki ağrı puanları kontrol grubundan daha düşük olarak saptanmıştır. TENS öncesi ve sonrası vital bulgularda önemli değişiklik belirlenmemiştir. Girişim grubundaki hastaların NHBMÖ'den aldığı puan kontrol grubundan yüksek olarak bulunmuştur. Sonuçlar: Araştırmadan elde edilen bulgular ingüinal herni ameliyatı sonrası TENS uygulamasının ağrıyı azaltmada yararlı olduğunu göstermektedir. Yan etki görülmemiştir. Ameliyat sonrası TENS uygulamasının hastaların ağrı düzeyini düşürdüğü, vital bulguları olumsuz yönde etkilemediği ve hasta memnuniyetini arttırdığı görülmüştür. İnguinal herni ameliyatı sonrası hatta memnuniyeti ve ağrı yönetimi için TENS uygulaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to determine the effect of transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) on postoperative pain and patient satisfaction in patients who are operated for inguinal hernia. It was planned and applied as randomized controlled trial. Materials and Methods: The research sample consisted of 52 individuals, 26 in the intervention group and 26 controls, who were hospitalized for hernia repair at surgical clinic in State Hospital in western of Turkey between 1 January 2015 and 1 July 2015 and who conformed to the study criteria. Prior to the study, approval was obtained from the ethics committee and informed consent was given by the patients. Data collection was by face to face interview, using a personal information form, pain and vital signs forms before and after TENS application and the Newcastle Satisfaction with Nursing Care Scale (NSNCS). TENS was applied to intervention group for 30 minutes at 0.,2.,4.,8. and 24. hours after operation. Placebo TENS was practiced to control group at same times. Pain before and after each application of TENS was evaluated using a standard 10-point visual analog scale (VAS). In both groups of patients, preoperatively and before and after each application of TENS vital signs (systolic and diastolic blood pressure, pulse, respiration) and oxygen saturation were measured and recorded. NSNCS was completed before discharge to assess patient satisfaction. Data is evaluated with descriptive statistics, Chi-square test, Fisher's exact test, Student t test, Mann Whitney U, Wilcoxon signed rank test, and Friedman test Findings: In the intervention group pain intensity was significantly lower all measurement times after the surgery when compared with the control group No significant changes in vital signs were determined before and after TENS application. NSNCS scores of patients in the intervention group were higher than those in the control group. Results: As a result of this study indicated that TENS is beneficial for postoperative pain relief after inguinal hernia operation. No side effects were determined. It was observed that TENS applied after surgery reduced pain, affected vital signs no negatively and increased patient satisfaction. Consequently, the routine use of TENS for patient satisfaction and pain management after inguinal hernia operation is recommended.