Türkiye'de sağlık turizmi hizmet satın alma kararlarını etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
A study about the effecting factors of service buying decisions of health tourism in Turkey
  1. Tez No: 617298
  2. Yazar: MEHMET EMİN BAYNAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Turizm endüstrisinin son dönemde adından en fazla söz ettiren türlerinden birisi olan“sağlık turizmi”, dünya genelinde önemli bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Turistlerin sağlık hizmeti almak için gittikleri ülkede gördükleri hizmetin kalitesi ise sağlık turizminin başarısını etkileyen en önemli faktördür. Bu çalışma, hizmet kalitesinin turistler üzerindeki etkilerine ve ülkeye sağlayacağı faydalar üzerine odaklanmaktadır. İstanbul ilinde faaliyetlerini yürütmekte olan yedi farklı sağlık kurumunda yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; 1) hizmet kalitesinin turistlerde kozmopolitanizm duygusu yarattığı, 2) kozmopolitanizm ile kişilerin sağlık hizmetini aldıkları ülkenin imajını pozitif algıladığı, 3) hizmet kalitesinin hasta memnuniyetini pozitif bir şekilde etkilediği, 4) hasta memnuniyetinin satın alma niyetini pozitif bir şekilde etkilediği, 5) kozmopolitanizmin hizmet kalitesi ile ülke imajı bileşenleri arasındaki ilişkide kısmi ara değişken etkisine sahip olduğu, 6) hasta memnuniyetinin, hizmet kalitesi ile satın alma niyeti arasındaki ilişkide kısmi ara değişken etkisine sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Health tourism”is one of the most prominent type of the tourism segment and has turned into an important source of income throughout the world in recent years. The service quality of the healthcare that health tourists obtain in the countries of destination they were going, is the most important factor that affects the success of health tourism. This study proposes a conceptual model which investigates the effects of service quality on health tourists and focuses on its benefits to Turkey. According to the results of the research conducted in seven different health institutions in İstanbul it has emerged that, 1) service quality creates cosmopolitanism emotion on health tourists, 2) people perceives the components of country image positively with cosmopolitanism where they receive health care, 3) service quality affects patient satisfaction positively, 4) patient satisfaction affects purchase intentions in a positive way, 5) cosmopolitanism has a partial mediator variable effect between the service quality and country image constructs, 6) patient satisfaction has a partial mediator variable effect between the service quality and purchasing intentions.