Türk dünyası edebi metinlerinin ortaokul Türkçe ders kitaplarında kullanılabilirliği
The availability of Turkish world literary texts in secondary school Turkish coursebooks
- Tez No: 617299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNARA ALİYEVA ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmada, Türk Dünyası edebî metinlerinin 8. sınıf Türkçe dersi millî kültür teması çerçevesinde öğretilebilirliği incelenmiştir. Millî kültür teması için dört adet metin hazırlanmıştır. Metinlerden biri seçilmiş ve Bursa-Osmangazi-Ş. J. Çvş. Erman Aydın Ortaokulu ve İmam Hatip Ortaokulu 8. sınıfta öğrenim gören 15 öğrenciye uygulanmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Türk Dünyası Edebî Metinleri Başarı Testi (TDEMBT), Türk Dünyası Edebî Metinlerine Yönelik Tutum Ölçeği (TDEMTÖ), Türk Dünyası Edebî Metinleriyle Hazırlanan Ders içeriği (TDEMHDİ) kullanılmıştır. TDEMTÖ ve TDEMBT ön test-son test olarak uygulanmıştır. TDEMHDİ'nin hazırlanmasında içerik analizinden yararlanılmıştır. TDEMBT ve TDEMTÖ ön test ve son test sonuçları nicel veri analizi yöntemleriyle elde edilmiştir. vi Çalışmada SPSS 22.00 programı kullanılmıştır. TDEMTÖ'nün yapı geçerliliği için açımlayıcı faktör analizi, öğrencilerin yaş ve cinsiyetlerine göre tutumlarının karşılaştırılmasında bağımsız örneklemler için t- testi ve Mann Whitney U testi, TDEMBT ve TDEMTÖ ön test ve son test sonuçlarının karşılaştırılmasında bağımlı örneklemler için t- testi kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonunda TDEMBT ön test ve son test ortalamalarının anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Bu sonuçla birlikte, çalışmanın Türk Dünyası edebî metinlerinin öğretilebilirliği konusunda başarıya ulaştığı ve bu araştırmanın araştırmacılara rehber olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the teachability of Turkish World literary texts within the frame of national culture theme in the eight grade Turkish course were investigated. Four texts were prepared for the national culture theme. One of the texts was chosen and this text was performed with 15 students in the 8th grade of Ş. J. Çvş. Erman Aydın Middle School and Ş. J. Çvş. Erman İmam Hatip Middle School-Osmangazi-Bursa. In the research, Turkish World Literary Texts Achievement Test (TWLTAT), Attitude Scale Towards Turkish World Literary Texts (ASTWLT) and Course Content prepared With Turkish World Literary Texts (CCPTWLT) were used as data collection tools. The Turkish World Literary Texts Achievement Test and Attitude Scale Towards Turkish World Literary Texts were performed as pre-post tests. viii The content analysis was used to prepare the CCPTWLT. TWLTAT and ASTWLT pre-post test results were obtained by quantitative data analysis methods. In the study SPSS 22.00 program was used. The exploratory was used for structure validity of ASTWLT; t-test and Mann Whitney U test were employed for the independent samples for the comparison of the students in terms of their age, gender and attitudes; the t-test was used for the dependent samples for the comparison of TWLTAT and ASTWLT pre-test and post test results. At the result of this research, it was seen that the aritmetic mean values of the TWLTAT pretest and posttest results became significantly different. With this result, it can be said that the study succeeded in the teachability of Turkish World literary texts and this research will be guide for the researchers.